[sg_popup id=2]

jamaniemula

Żużel

1 Paź , 2017   Video

Żużel jest sportem motorowym, którym jako kraj możemy się pochwalić. Polska Ekstraliga uważana jest za jedną z trzech najsilniejszych lig żużlowych na świecie (obok brytyjskiej i szwedzkiej). Ale to jeszcze nic – jesteśmy najsilniejszą ligą na świecie pod względem finansowym! Kierowcy w polskich klubach mają najlepsze propozycje wynagrodzeń.

W Polsce istnieją trzy ligi – Ekstraliga, Polska Liga Żużlowa 1 i Polska Liga Żużlowa 2.
Żużel odróżnia się od innych sportów m.in. tym, że zawodnicy mogą startować w barwach różnych klubów jednocześnie. Oczywiście w klubach w innym kraju. W polskiej Ekstralidze od tego roku zawodnicy mają ograniczenie, że oprócz polskiej mogą startować tylko w dwóch innych ligach. W niższych ligach takie ograniczenia nie obowiązują.

żużel

Sam żużel jest zarówno sportem indywidualnym, jak i drużynowym. Startuje się po 4 zawodników. Od zawodów zależy, czy wszyscy zawodnicy są z innych klubów, czy np. startują parami. Każdy wyścig nazywany jest biegiem. Jeden bieg obejmuje 4 okrążenia toru. W zawodach jest zazwyczaj 20 biegów. Za pierwsze miejsce zawodnik otrzymuje 3 punkty, za drugie 2, za trzecie 1 i za czwarte miejsce 0 punktów.

Ciekawą sprawą są tzw. wykluczenia – zawodnik, który spowoduje zatrzymanie biegu, może zostać wykluczony za spowodowanie wypadku, za zajechanie drogi przeciwnikowi i różne inne faule. Sędzia ma prawo do powtórzenia biegu bez wykluczenia żadnego zawodnika, o ile przerwanie biegu nastąpiło na pierwszym łuku. Jeżeli było to w późniejszej fazie biegu, sędzia musi kogoś wyeliminować.

żużel

W trakcie biegu zawodnicy zawsze jeżdżą w lewo. Ich motocykle nigdy nie skręcają w prawo i już konstrukcyjnie przygotowane są wyłącznie do jazdy w lewo. Te maszyny nie mają ani skrzyni biegów, ani hamulca. Jeżdżą na metanol, a ich pojemność skokowa nie może przekraczać 500 cm3. Waga musi za to przekraczać 77 kg, a układ wydechowy ma limit głośności do 98 dB.
Jedynym producentem takich motocykli jest czeska Jawa, ale zawodnicy startują też na tzw. “składakach”, które wykorzystują włoskie silniki Giuseppe Marzotto. Nowy silnik zanim pojedzie w wyścigu zazwyczaj przechodzi tuning, który poprawia osiągi maszyny. Takie poprawki wykonuje jedynie niewielka grupa specjalistów, a jakość ich przeróbek jest bardzo ważna, bo często decyduje o wygranej na najwyższym szczeblu.

Właśnie, dlaczego żużel to żużel? To określenie wywodzi się z czasów, gdy na torach stosowano tylko czarne, żużlowe nawierzchnie. Aktualnie najczęściej używa się mieszanek granitu.

żużel

Historia żużlu

Narodziny żużlu to początek lat 20., natomiast do Polski sport ten trafił w latach 30. XX wieku. Od 1936 r. organizowane są Mistrzostwa Świata. Do 1994 r. mistrza wyłaniano przez skomplikowany system eliminacji, a później podczas finału jednodniowego. Od 1995 r. aż do teraz, najlepsi zawodnicy biorą udział w cyklu turniejów Grand Prix. Jest to cykl kilkunastu stacji w różnych miejscach na świecie (w tym roku trzy razy w Polsce). Na każdych zawodach zawodnicy zbierają punkty, a Mistrzem Świata zostaje zwycięzca klasyfikacji generalnej.

Mówiąc o klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata przejdźmy do miana UltraNiemula.
Do finałowego wyścigu pozostała nam ostatnia stacja, która będzie miała miejsce 7-8.10.2017 r. w Toruniu. W pierwszej trójce klasyfikacji generalnej mamy aż dwóch Polaków! Z wygraną może być ciężko, ale trzymajmy kciuki za Maćka Janowskiego, żeby utrzymał się na podium tegorocznych Mistrzostw Świata.

Smaczek
Lodowa odmiana żużlu? Ice Speedway! Wygląda bardzo podobnie do klasycznego żużlu, z tym że nie ma tam kontrolowanych poślizgów.

, , , ,