[sg_popup id=2]

jamaniemula

Wyścigi kosiarek

29 Paź , 2017   Video

Wyścigi kosiarek

Jesień już w pełni, także każdy posiadacz trawnika przed domem, musi wykosić go po raz ostatni przed zimą. Każdy, kogo taki obowiązek nie ominął, może zainteresować się dość nietypowym i mało popularnym w naszych stronach sportem motorowym.

Zdziwicie się, ale ten sport powstał nie w Stanach Zjednoczonych, a w Wielkiej Brytanii. Narodziny wyścigów kosiarek miały miejsce w 1973 r., kiedy to dwóch miłośników sportów motorowych wpadło na nietypowy pomysł wykorzystania czterokołowych, mini traktorów do koszenia trawy. Wyznaczyli tor na polu i zorganizowali wyścig. Pierwsza światowa edycja wyścigu kosiarek zgromadziła prawie 80 uczestników. To wcale nie mało jak na lokalną imprezę. Dużym ułatwieniem było to, że większość osób na wyspach, które miały gospodarstwo posiadało taką maszynę i mieli spory niedobór adrenaliny. Z czasem wyścigi kosiarek przyjęły się w całym kraju. Nie tylko w kraju, czego dowodem mogą być Grand Prix Wielkiej Brytanii i Mistrzostwa Świata w wyścigach kosiarek.

Lawnmower races

Wyścigi trafiły też do Polski, ale dopiero w 2009 r. i niestety zazwyczaj są tylko dodatkiem do dużych imprez. I tak na przykład w 2014 roku, wyścigi kosiarek odbyły się na Stadionie Narodowym w ramach festiwalu motoryzacyjnego Verva Street Racing, pod tytułem Dakar na narodowym. W przeciwieństwie do Australii, Stanów Zjednoczonych czy właśnie Wielkiej Brytanii, nie doczekaliśmy się jeszcze narodowej federacji wyścigów kosiarek.

Przeróbki bolidów

Największym plusem, który przyciąga ludzi do tego sportu jest ogólna dostępność bolidów i dość niskie koszty, jeśli chodzi o zakup i ewentualne przeróbki. Co do samych przeróbek, to bywa różnie. Są zwolennicy oryginałów, którzy zdejmują jedynie ostrza i delikatnie modyfikują przełożenia bez ingerencji w silnik czy zawieszenie. Jest też druga ekipa, która nie tylko zmienia silniki na dużo mocniejsze, ale także zwiększa rozstaw kół, obniża zawieszenie i mocno tuninguje swoje kosiarki.
Na największych imprezach typu Grand Prix Wielkiej Brytanii, wprowadzone są limity przeróbek. Nawet seryjne kosiarki, mają około 18-20 KM i osiągają prędkość 80 km/h!
W ogóle nie rozumiem, dlaczego w naszym kraju taki sport jak wyścigi kosiarek, który nie wymaga dużego wkładu gotówki, a przynosi dużo frajdy, nie jest popularny. Ja sam chętnie pościgał bym się takimi traktorkami.

wyścigi kosiarek

Ale nie tylko mi się to podoba. Przechodzimy do szukania miłośników koszenia trawy wśród Polaków.

 

UltraNiemul
Okazuje się, że wśród naszych gwiazd sportowych jest ktoś, kto ma dużą wiedzę na temat kosiarek. Marcin Gortat otrzymuje dziś miano UltraNiemula, a w materiale wideo możecie zobaczyć jego wyścig z Mamedem Khalidovem.

Smaczek
W smaczku natomiast możecie zobaczyć znanego każdemu kierowcę F1 – Kimi Raikkonen, który zasiada za sterami wyścigowej kosiarki.

, , , ,