[sg_popup id=2]

jamaniemula

Wyścigi ciężarówek

3 Wrz , 2017   Video

Wyścigi ciężarówek to nietypowy sport motorowy, który powstał w 1979 r. w Stanach Zjednoczonych. Początkowo w wyścigach brały udział całkiem seryjne ciężarówki na bliźniakach z tyłu. Startowały na wyjeżdżonych i zdartych seryjnych oponach, ponieważ nikt nie produkował tak dużych opon sportowych. Mimo to, kierowcy na tych oponach wprost ze szrotu osiągali swoimi ciężarówkami ponad 220 km/h.

Zmiany i ograniczenia bolidów XXL

Poważniejsze zmiany zostały wprowadzone dopiero po 1986 r. Zaczęto wówczas montować w TiRach klatki bezpieczeństwa, zmniejszać masę pojazdu, a że było z czego, to te bolidy XXL traciły nawet po dwie tony!

 

Oczywiście obniżenie zawieszenia, sportowe specjalne opony czy spojlery sprzyjały łatwiejszemu łapaniu prędkości, dlatego powoli zaczęto wprowadzać ograniczenia prędkości maksymalnej. Już przed 2000 r. ciężarówki nie mogły ważyć mniej niż 5500 kg i nie mogły przekraczać 160 km/h, co według mnie i tak jest wystarczającą prędkością.

wyścig ciężarówek

wyścig

W tym momencie ciężarówki ścigają się po większości normalnych torów na całym świecie, w tym na torze Nurburgring, uchodzącym za mekkę wyścigów samochodowych.
Wyścigi mają zazwyczaj od 8 do 12 okrążeń w zależności od długości toru. W odróżnieniu od rallycross wyścigi ciężarówek nie są sportem kontaktowym, jednak ze względu na gabaryty ciężarówek bardzo często zdarzają się popchnięcia, wypchnięcia z toru czy małe kolizje, co tylko urozmaica ten sport i podgrzewa atmosferę.

Ostatnio sport coraz bardziej rozwija się w Europie, jednak jego domem pozostają Stany Zjednoczone. Jedynie Wielka Brytania ma podobnego bzika na tym punkcie.
Niestety Polacy jeszcze nie mają reprezentanta w europejskiej lidze wyścigów ciężarówek. Za to nasz sąsiad, Adam Lacko z Czech bardzo zaskoczył wszystkich w ostatnim sezonie, zdobywając pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej ze sporą przewagą nad resztą stawki.

Mam tylko nadzieję, że po tym materiale nasi kierowcy ciężarówek nie oszaleją i nie zaczną się ścigać po miastach. Chociaż wyprzedzanie na autostradach mogłoby im iść sprawniej…

UltraNiemul
Tak jak mówiłem wcześniej, Polacy nie startują w europejskiej lidze wyścigów, ale ekipa STW Drift Team
posiada mocno dopieszczone Volvo, którym driftują na pokazach, i to właśnie do nich leci dziś nasz UltraNiemul.

Smaczek
W smaczku zobaczycie wujka Kena Blocka, który jak się okazuje z zawodu jest kierowcą ciężarówki.

, , ,