[sg_popup id=2]

aktualności

Wyprawa na K2!

12 Cze , 2018  

Andrzej Bargiel rozpoczyna drugą wyprawę na K2. Jeden z najlepszych obecnie polskich himalaistów i narciarzy znowu wyrusza w wysokie góry.

Mieszkaniec Zakopanego wylatuje w piątek do Pakistanu gdzie zamierza zdobyć, a następnie zjechać na nartach ze szczytów Gaszerbrum II i K2. Jeżeli uda mu się ten drugi cel, będzie pierwszym człowiekiem na świecie, któremu udało się zjechać na nartach z drugiej najwyższej góry świata.

Bargiel drugi najwyższy szczyt na ziemi próbował zdobyć rok temu. Wycofał się jednak z ataku szczytowego przez pogodę. Działa on bowiem w ten sposób, że w ciągu zaledwie jednego dnia atakuje szczyt, wychodząc z bazy u jego podstawy. Następnie w obozach gdzie czekają mu na pomoc członkowie ekipy jedynie krótko odpoczywa i atakuje szczyt jeszcze tej samej doby. Na koniec z samego wierzchołka do podstawy szczytu zjeżdża na nartach. Rok temu na K2 było jednak w lipcu zbyt ciepło na jazdę na nartach.

Po przeanalizowaniu zebranych doświadczeń i obserwacji góry, Andrzej postanowił także zmienić trochę taktykę. Najpierw zdobyć i zjechać na nartach z Gaszerbrum II. Najniższy ośmiotysięcznik w Karakorum jest bardziej dostępny i zarazem łatwiejszy technicznie, dzięki czemu cała ekipa będzie mogła się skutecznie zaaklimatyzować, co jest podstawą w działaniu w górach najwyższych.
Andrzej Bargiel dotychczas zdobył (w rekordowym tempie) i zjechał na nartach z ośmiotysięczników Sziszapangma; Manaslu i Broad Peak.

Zjazd na nartach z wierzchołka K2 do podstawy szczytu lub granicy śniegu to wyzwanie, którego nie udało się jeszcze nikomu zrealizować, choć wielu doświadczonych himalaistów i narciarzy wysokogórskich próbowało. Trzymamy kciuki! Oby w tym roku się udało!

, , , , ,