[sg_popup id=2]

jamaniemula

SLALOM SAMOLOTEM – AIR RACING JAMANIEMULA

16 maja , 2017  

Air Race World Series to międzynarodowe wyścigi powietrzne, stworzone i sponsorowane oczywiście przez firmę RedBull. Zawody rozgrywane są od 2003 r. i jest to największa impreza tego typu na świecie.

Samoloty podczas wyścigu rozpędzają się nawet do 400 km/h, a zadaniem pilotów jest oczywiście jak najszybszy przelot przez wyznaczoną trasę. Trasa składa się z bramek powietrznych zawieszonych zaledwie kilkanaście metrów nad ziemią lub wodą oraz kilku ewolucji, które musi wykonać pilot. Najszybszy czysty przelot daje prowadzenie.

W eliminacjach startuje 12 ekip z czego do tzw. “Super Ósemki” awansuje ośmiu pilotów z najlepszymi czasami. Super ósemka w czterech parach walczy o wejście do półfinału. Wygrani lecą w finale, przegrani walczą o trzecie miejsce. A jest o co się bić, bo pierwszych sześć miejsc jest punktowanych: 1 miejsce to 9pkt., później 8 aż do 4 pkt za 6 miejsce.

Całe okrążenie liczy ok. 5 km. Trasa składa się z bramek w kolorze niebieskim, które pilot przelatuje normalnie i w kolorze czerwonym, które pilot przelatuje bokiem. Przypominam, że to wszystko przy prędkości prawie 400 km/h i zaledwie kilkanaście metrów nad ziemią! Przeciążenia przy zwrotach dochodzą do 10g, gdzie piloci wojskowi często mdleją przy przeciążeniach 8-9g.

Zawody Air Race rozgrywane są na całym świecie: Australia, Austria, Brazylia, Chiny, Niemcy, Irlandia, Kanada, Rosja, Hiszpania, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone. W 2014 roku RedBull Air Race po raz pierwszy zawitało do Polski. Wyścig odbył się w Gdyni i był czwartym z ośmiu przystanków w 2014 r.

W latach 2011-2014 r. nastąpiła przerwa w rozgrywaniu zawodów, która została poświęcona zwiększeniu bezpieczeństwa i reorganizacji wyścigów. Jedną ze zmian wprowadzonych po przerwie są jednakowe silniki i śmigła dla wszystkich zawodników. Mimo to jednak, dalej jest to śmiertelnie niebezpieczny sport.


UltraNiemul
Doczekaliśmy się swojego reprezentanta w RedBull Air Race! Łukasz Czepiela swój debiut zaliczył w 2014 r. na wyścigach w Chorwacji i od razu zaliczył punktowane miejsce. Ostatecznie uplasował się na 5 pozycji, co jak na debiut w takich zawodach jest mega wynikiem! Na co dzień Łukasz jest członkiem Aeroklubu Poznańskiego i pilotem samolotu rejsowego.

 

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,