[sg_popup id=2]

jamaniemula

Skutery snieżne

9 maja , 2017   Video

Snocross to po prostu wyścigi na skuterach śnieżnych. Pomysł na takie wyścigi i samą nazwę wziął się z połączenia motocrossu i skuterów śnieżnych, czyli snowmobilu. Dlatego też zawodnicy z motocrossu często zimą ścigają się na skuterach śnieżnych.

Oczywiście same skutery od tych turystycznych znacznie się różnią. Wyścigówki są dużo mniejsze, lżejsze, szybsze i wytrzymalsze – w końcu zawodnicy rozpędzają się do 100 km/h i skaczą na wysokość prawie 10 m nad ziemią.

wyścig na skuterach śnieżnych

Początki wyścigów na skuterach śnieżnych

Ciężko powiedzieć kiedy dokładnie  zaczęto ścigać się na skuterach, ale pewnie zaraz po ich wymyśleniu. Pierwszym skuterem podobnym do tych, które znamy dzisiaj, był skuter skonstruowany w 1927 r. przez Carla Elisona.Wyścigi snocrossowe pojawiły się na X-Games w 1998 roku. Pierwszy śnieżny wyścig bardziej przypominał motocross – długa trasa, wielkie hopy i mnóstwo wyboi. Trasy z czasem zmodyfikowano typowo pod wyścigi skuterów, które potrzebują troszkę bardziej równego terenu. Na X-Games taki wyścig to aż 30 okrążeń dość małego kółka. Wszystko trwa około 10 minut.
W tym roku pierwsze miejsce w klasie Open zdobył Święty Mikołaj. Nie no, żartuję 🙂 Sąsiad świętego Mikołaja z Laponii – Petter Narsa, który ściga się od 2008 r. Petter skończył wówczas 16 lat i od razu zdobył podium na Mistrzostwach Świata.

Bardzo prężnie rozwija się też freestyle na skuterach, ale to chyba jak w każdym sporcie. Przecież zawodnicy nie odpuścili by sobie próby zrobienia backflipa na skuterze śnieżnym. Przy freestyle zawodnicy mają 1:15 min na to, żeby pokazać jak najlepsze triki, a same ewolucje wyglądają i nazywają się prawie tak samo jak na motocrossie: backflip, superman, no hander i to wszystko w szalonych kombosach. Ale żeby nie było tak super kolorowo, zobaczcie, że jazda taką maszyną wcale nie jest prosta.

UltraNiemul
Nadszedł czas na przeszukanie całej Polski żeby znaleźć Polaka, który na skuterach czuje się jak ryba w wodzie. Sebastian Frycz to facet, który lubi prędkość. Dwukrotny Mistrz Polski w rajdach samochodowych, na Mistrzostwach Polski Skutercross Złatna zajął pierwsze miejsce w 2015 r. i 2 miejsce w 2017 r.

Smaczek
Tak jak mówiłem na początku, wyścigi na skuterach wzięły się z połączenia motocrossu i skuterów. A teraz zobaczcie, co wyszło z połączenia motoru crossowego i płozy od skutera.

, , , , , , , , , , , , , ,