[sg_popup id=2]

jamaniemula

Red Bull 111 Megawatt

11 Wrz , 2017   Video

To już czwarta edycja polskiego przystanku Hard Enduro – największej imprezy w tej części Europy, czyli Red Bull 111 Megawatt. Gospodarzem imprezy jest Taddy Błażusiak, legenda polskiego trialu i enduro. A może nawet światowego? To właśnie jego numer startowy znalazł się w nazwie całego wydarzenia.

O Taddym mówiłem już w epizodzie o trialu motocyklowym, który możecie znaleźć na naszej stronie.

 

Całe wydarzenie ma miejsce w gminie Kleszczów, a konkretniej w kopalni węgla brunatnego PGE w Bełchatowie. Nie wiem czy wiecie, ale jest to największa dziura w Europie! Cała kopalnia ma powierzchnię 3200 ha, czyli 32 km2 – to tyle co Łomża czy Ciechanów!
W dziurze w ziemi wielkości całej Łomży można wyrzeźbić naprawdę ekstremalnie trudną trasę. Za to z kolei odpowiedzialny jest Bartek Obłucki, II-Vice Mistrz Świata Enduro z 2006 r. Megawatt trwa dwa dni. W sobotę są eliminacje, które polegają na dwóch przejazdach trasy motocross i supercross. Wszystkie czasy są sumowane i 500 najszybszych zawodników z 1200 startujących, kwalifikuje się do niedzielnego, finałowego wyścigu Hard Enduro!

Na pierwszej edycji pojawiło się 500 maszyn, w tym roku jest ich ponad dwa razy więcej. Co do samych motocykli, to raczej nie ma żadnej reguły. Można wystartować na każdej maszynie, niezależnie od pojemności, roku produkcji czy przeznaczenia (chociaż najczęściej wybierane są silniki dwusuwowe o pojemności 250 cm3).

Gospodarz imprezy i wygrany wyścigu red bull 111 megawatt

Taddy Błażusiak i Jonny Walker po zakończeniu 4 edycji Megawatt

Jak myślicie, kto stawał na podium przez pierwsze trzy edycje? Oczywiście pierwszą edycję wygrał sam gospodarz Taddy Błażusiak. Natomiast kolejne dwie edycje wygrał Pan, który pomimo swojego imienia i nazwiska nie jest szkockim bimbrownikiem, ale brytyjskim kierowcą enduro – Jonny Walker! Wygrał on również tegoroczną, czwartą edycję Red Bull 111 Megawatt

podium na megawatt 111

podium 4 edycji Red Bull 111 Megawatt

Pamiętajmy o tym, że Taddy jest już na emeryturze i ustąpienie miejsca świeżej krwi było nieuniknione. W Megawatt mogą wziąć udział nie tylko zawodowcy. Zgłosić i zakwalifikować się może każdy, niezależnie od wieku, zawodu, płci czy motocyklu. Jeśli jeździsz na motorze, lubisz się ubrudzić i chciałbyś sprawdzić granice swojej wytrzymałości i granice możliwości swojej maszyny, to lepszej okazji niż Red Bull 111 Megawatt nie znajdziesz. Już możesz zacząć trenować do kolejnej edycji.

Red Bull 111 Megawatt dla kibiców

Bardzo przyjemną wiadomością jest też to, że wstęp dla kibiców jest całkowicie darmowy. Zwłaszcza, że nie codziennie widzi się 1200 osób na motocyklach, które tylko czekają na sygnał do startu. Poza samym wyścigiem w czasie imprezy mogliśmy podziwiać też pokaz umiejętności Łukasza Czepieli, jedynego reprezentanta Polski w Red Bull Air Race. W podniebnych akrobacjach towarzyszyła mu świeżo upieczona narzeczona – jak się bowiem okazuje, Łukasz oświadczył się w sobotę, pierwszego dnia imprezy.

111megawat

Na Red Bull 111 Megawatt byłem pierwszy raz, ale już wiem, że jak tylko będę miał możliwość, w przyszłym roku pojawię się tam na 100%!

UltraNiemul
Oczywiście miano UltraNiemula leci dziś do Taddy’ego Błażusiaka. Jeżeli chcecie usłyszeć o nim troszkę więcej, zobaczcie materiał, w którym rozmawiam właśnie z Tadeuszem!

, , ,