[sg_popup id=2]

jamaniemula

Rallycross

25 Kwi , 2017   Video

Rallycross to jeden z ciekawszych rodzajów wyścigów samochodowych. Zapoczątkowany został w Wielkiej Brytanii, a pierwszy wyścig odbył się w 1967 r.
auto wyścigowe
Wyścigi odbywają się na zamkniętym torze o długości około 1 km, przy czym część toru jest asfaltowa, a część szutrowa. Na raz startuje kilku zawodników, którzy zasiadają za sterami małych samochodów, takich jak Ford Fiesta, Citroen C3 czy Audi A1. Autka te posiadają 2 litrowe silniki z turbodoładowaniem, osiągające moc 600 KM, co czyni je najszybszymi pod względem przyspieszenia autami na świecie. Do pierwszych 100 km/h rozpędzają się w 1,9 sekundy – to szybciej niż bolid F1!

Kontaktowy sport motorowy

Rallycross to bardzo kontaktowy sport motorowy. Auta jeżdżą bardzo blisko siebie, co często kończy się kolizjami. Ciekawostką jest to, że każdy zawodnik podczas jednego wyścigu musi przejechać raz tzw. jokera. Joker to takie trochę dłuższe kółko, dodatkowy odcinek trasy, który zajmuje około 1,5 do 2 dodatkowych sekund. Właśnie tutaj liczy się strategia – niektórzy jokera zaliczają na pierwszym okrążeniu, inni czekają na sam koniec i starają się wybudować sobie odpowiednią przewagę nad resztą stawki. Tutaj przydają się obserwatorzy. Każdy kierowca ma swoich dwóch pomocników, którzy obserwują cały wyścig i pomagają kierowcy ustalić najlepszą strategię. W zawodach rallycross biorą udział byli rajdowcy, np. Petter Solberg czy Pan Ken Block, oraz skateboardziści, np. Baki Lasek.

 

UltraNiemul

Tytuł Niemula otrzymuje dziś Martin Kaczmarski, wszechstronny kierowca, który jeździ w rajdach płaskich i terenowych, OFF ROAD oraz rallycrossie właśnie. Kaczmarski jest kilkukrotnym medalistą Pucharu Świata w cross-country, zajął też 9 miejsce w rajdzie Dakar.

 

Smaczek

Pojedynek Kaczmarskiego i jego Forda Fiesty z motorem żużlowym w jego naturalnym środowisku.

 

 

, , , , , , , , ,