[sg_popup id=2]

jamaniemula

Pole dance czyli taniec na rurze!

3 Kwi , 2018   Video

Sport ten powstał z połączenia tańca i akrobatyki, a jego korzenie sięgają aż po indyjski taniec mallakhamb oraz chinese pole. I zanim stał się dyscypliną sportową przeszedł dłuuugą drogę. Z początkiem XX wieku w Stanach Zjednoczonych pokazy tego zmysłowego i przybierającego erotyczny charakter tańca odbywały się w małych namiotach. Na tej rurze, która utrzymywała ciężar namiotu dziewczyny tańczyły. Chyba pierwsza myśl jaka Wam przychodzi do głowy związana z pole dance to striptiz. Takie były właśnie początki. Ale od lat 90. taniec ten zaczął wychodzić na światło dzienne.

 

Dziś pole dance zyskuje coraz więcej zwolenników. Możemy go spotkać nie tylko w nocnych klubach, ale też klubach fitness i szkołach tańca, a nawet na ulicy (o tym później). W Polsce pojawił się jakoś w 2010/2011 roku.

Wbrew pozorom nie są to takie swobodne wygibasy. Wymagają naprawdę dużej sprawności fizycznej, gibkości i siły. Podstawowe umiejętności gimnastyczne też się przydadzą. Po sobie mogę powiedzieć, że trzeba mieć mega silne ramiona. Praktycznie cały czas ich używasz. Dopóki nie dojdziesz do wprawy, pojawiają się wylewy podskórne – bo siniaki to mało powiedziane. Ale generalnie jest to sport dla wszystkich, nawet tych pulchniejszych i niekoniecznie wysportowanych osób. 

 

Pole Dance ewoluował w różne odmiany: Pole Art, Pole Fitness, Pole Sport, Ultra Pole czy tzw. Aqua Pole. Przez ten cały czas taniec na rurze wzbogacał się (głównie za sprawą inwencji samych tancerek) o figury akrobatyczne i układy choreograficzne, powoli odchodząc od stricte erotycznego charakteru. Istnieje cała masa przeróżnych figur i akrobacji, począwszy od tych dla początkujących (krzesełko (chair spin), strażak (fireman), karuzela (carousel), open V), aż po level hard i extreme (handspring i iron, butterfly i superman). Początkowo pewne figury sprawiają trudność, jednak z czasem zyskujemy więcej mocy i wykonujemy bardziej skomplikowane elementy, przejścia i tzw. ,,dropy’’, czyli kontrolowane spadki.

Pole dance niedawno został uznany za dyscyplinę sportową. W 2012 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. Od jakiegoś czasu trwają też intensywne działania mające na celu włączenie go do dyscyplin olimpijskich. Kto wie, może już w 2020 r. zobaczymy ten sport na Olimpiadzie? Fajnie by było, bo obecnie Polska staje się potęgą w akrobatyce powietrznej. Świadczyć mogą o tym ostatnie Mistrzostwa Świata, na których Polki zdobyły 16 medali (w tym 9 złotych). Nieźle co?

Co oceniają sędziowie?

Zawodnicy mają dwie rury – statyczną i obrotową. Kostium musi być dopasowany, sportowy. Nie może uwidaczniać części intymnych zawodnika ani pomagać w żaden sposób w przyczepności. Zsunięcie się kostiumu grozi dyskwalifikacją, a w przypadku zsunięcia się kostiumu i ukazania się „tych” części, zawodnik zostaje wykluczony z zawodów na kolejne 3 lata!!! Zabronione jest dotykanie samego siebie w inny sposób niż dociągnięcie nogi lub ręki do figury. Kołysanie biodrami jest traktowane punktami ujemnymi. Elementów obowiązkowych jest dwanaście. Po cztery elementy w każdej z trzech kategorii: siła, gibkość i rotacja.

Od strony artystycznej oceniana jest oryginalność choreografii, wyraz artystyczny, interpretacja muzyki, precyzja, kostium i fryzura, elementy choreografii poza rurką. Od technicznej – czystość wejść i zejść z pozycji, gibkość, trzymanie linii, dynamika i siła, trudność choreografii i kombinacji, spójność muzyki z wykonywanymi elementami i inne. Po 50 % na każdą część. Naprawdę sporo jest tych elementów technicznych i artystycznych, bo wszystko ma znaczenie. 

Punkty ujemne mogą zostać przyznane za problemy z kostiumem (odsłonięcie części intymnych), ślizganie się po rurce, ruchy z podtekstem seksualnym (kołysanie bioder, dotykanie siebie, dotykanie włosów). Wszystkie figury obowiązuje podział wg grup trudności. Punktacja jest bardzo podobna jak gimnastyce sportowej: figury najłatwiejsze są najmniej punktowane, najtrudniejsze -najwyżej. Punkty karne można dostać np:  za powtórzenie figury/trick’u, nie utrzymanie prostych nóg, wypadnięcie z figury, niekontrolowane ześlizgnięcie się lub upadek z rurki, wypadnięcie z rytmu muzyki. Podśpiewywać podczas występu, wyobraźcie sobie, też nie można.

Jedną z ciekawostek jest odmiana Street Pole Dance. W Polsce to nowość, ale rekordy popularności już jakiś czas bije w Londynie. Jak myślicie o co chodzi? Proste – taniec na znakach drogowych!

Jak wspomniałam, pole dance mogą uprawiać wszyscy. Można go też uprawiać w domu, po zamontowaniu odpowiedniej rury. Każdy wyobraża sobie smukłe dziewczyny w skąpych strojach, wijące się i jakby fruwające na rurze, a kto do tego schematu nie pasuje, budzi kontrowersje. Dla niektórych źródłem kpin była puszysta Amerykanka, która pomimo, że waży ponad 100 kilo śmiało wygina się na rurze. Pisząc ten artykuł natknęłam się również na tekst o 53-letnim gościu z Anglii, który jest certyfikowanym poledancerem. I to zaawansowanym!

Powiem Wam, że ja się długo nie zastanawiałam! I nie było mi na początku specjalnie ciężko – może dlatego, że staram się być w formie cały czas. I pewnie dlatego też mi się to spodobało. Pani instruktorka z Filipin mówiła, że jestem silna i daje rade! Gdyby nie to, że kosztowało mnie to grubo ponad 200 euro miesięcznie i musiałam odpuścić z żalem, to może zrobiłabym karierę. I tak jak wspomniałam wcześniej, na zajęciach większość dziewcząt odbiegało od dzisiejszego kanonu piękna. Oprócz pani instruktorki i mnie oczywiście<żarcik>. Fajna sprawa, choć czasem bolało. Siniaki były ogromne, dosłownie wylewy pod kolanami i zakwasy w miejscach, w których nigdy ich nie miałam i nawet nie myślałam, że można mieć. Mimo to polecam każdemu spróbować i zobaczyć, że to nie jest wcale taka prosta sprawa.

UltraNiemul

UltraNiemulem w tej pięknej dyscyplinie zostaje równie piękna Kasia Bielecka. Tej 21-latki chyba nie trzeba przedstawiać, bo w tym światku jest naprawdę popularna. Jej osiągnięcia to m.in. 3 miejsce na Mistrzostwach Polski Polish Pole Sport Championship 2017, 1 miejsce na Mistrzostwach Europy Pole Sport European Championship Air Power Athletics Slovakia 2017, 7 miejsce na Mistrzostwach Świata Pole Sport World Championship Air Power Athletics 2017.

Smaczek

W smaczku zobaczycie pana Petera Holode – węgierskiego tancerza, baleciarza, pole dancera i pięciokrotnego mistrza w tym sporcie. Jak on się na tej rurze kreci, to aż mi stanęła łezka w oku! +100 do wzruszenia.

, , , , , , ,