[sg_popup id=2]

jamaniemula

PEDAŁY | ŁAŃCUCHY | ZIEMIA – BMX DIRT – JAMANIEMULA

10 Kwi , 2017  

Dirt, a konkretniej dirt jumping narodził się w latach 70. w USA. Jest to dyscyplina rowerowa, w której zawodnicy jadą po specjalnym torze pełnym hop usypanych z ziemi. Zadaniem zawodników jest robić jak najtrudniejsze i jak najlepsze triki.


Rowery jakich używa się do dirtu to BMX i MTB, ale my skupimy się dziś na BMX, których mała rama i małe koła bardzo ułatwiają wykonywanie przeróżnych ewolucji.

Dirt to bardzo widowiskowy sport, składający się praktycznie z samych skoków. To co zawodnicy wyprawiają jest naprawdę niewiarygodne! Oczywiście jak robią takie cuda w powietrzu to nie obejdzie się bez gleb, które czasem są serio grube!

 

Mówiąc o BMX-ach nie można nie wspomnieć o legendzie, dzięki której ten sport jest znany na całym świecie. Chodzi oczywiście o Dave Mirra, 24-krotnego medalistę X-games i pierwszego człowieka, który wylądował podwójnego backflipa na zawodach. Powstała nawet gra komputerowa sygnowana jego nazwiskiem, którą miliony ludzi na całym świecie katowało całymi nocami! Niestety tej legendy dziś już z nami nie ma – w tym roku obchodzimy pierwszą rocznicę śmierci Dava Mirry. Po jego śmierci powstał film stworzony przez jego przyjaciół (w opisie odcinka znajduje się link YT).

 

UltraNiemul

Jak zwykle przeszukuję całą Polskę, żeby znaleźć ziomka, który u nas jest najlepszy w danej dziedzinie. Dziś miano UltraNiemula otrzymuje Dawid Godziek. “Szamanek”, bo tak na niego wołają koledzy, to młody i ostro niemulący polski rider, znany także poza granicami naszego kraju. Zaczął jeździć w wieku 12 lat na przydomowych hopach, a zajawką do 2 kółek zaraził go starszy brat. Już w wieku 17 lat wywalczył 4 miejsce na Mistrzostwach Świata w Kolonii, a sezon 2016 był dla polskiego rodera pasmem samych sukcesów. Na początek wygrana na dwóch eventach w Nowej Zelandii, później wygrana na zawodach w Austrii, Rosji, Ukrainie, Belgii i Mistrzostwach Polski, a to jeszcze nie wszystkie jego sukcesy. Szamanek wygrywa nie tylko w dircie, ale także na parku, nie ogranicza się! Ostatnio interesują się nim coraz to nowi sponsorzy. Totalny UltraNiemul!

 

, , , , , , , , , , , , , , , ,