[sg_popup id=2]

jamaniemula

NA JEDNYM KOLE – MONOCYKLE JAMANIEMULA

4 Cze , 2017  

Monocykl to rower z jednym kołem, który każdy z Was na pewno kojarzy z cyrku. Klasyczny monocykl wygląda bardzo prosto: koło, widelec, siodełko i pedały. Monocykle mają zazwyczaj tzw. ostre koło, czyli trzeba pedałować żeby jechać, nie ma tak jakby luzu.

Jeśli pedałujemy do przodu, koło kręci się do przodu, natomiast kiedy pedałujemy do tyłu, koło kręci się do tyłu. Monocykle zazwyczaj nie mają też przełożenia, co oznacza, że koło kręci się z taką prędkością jak nasze nogi. No i nie ma kierownicy także, hmm… lipa.

 

U nas monocykle kojarzone są głównie z cyrku, natomiast w takich krajach jak Japonia, Wielka Brytania, Niemcy czy USA jest to bardzo popularny środek rekreacji i sportu, często ekstremalnego. Nawet się nie spodziewałem, że może być aż tyle dyscyplin na jednym kole!

Monocykle przejęły wszystkie dyscypliny rowerowe, ale na jednym kole powstały też nowe, nietypowe dyscypliny. I tak obok downhillu, trialu, streetu czy cross-country znalazły się też takie dyscypliny jak skok w dal, skok wzwyż, wyścigi na 50 m pedałując jedną nogą czy sporty drużynowe jak np. koszykówka.

Ale najbardziej odjechaną odmianą klasycznego monocykla na jaką natrafiłem jest Ultra wheel – monocykl bez ramy i siodełka. Jadący stoi tylko na pedałach, które na stałe przymocowane są do koła. Już jazda samym monocyklem to wyzwanie, a co dopiero na czymś takim. Uwierzcie mi, że ludzie potrafią niewiarygodnie jeździć, skakać, zjeżdżać na jednym kole. Z resztą możecie to zobaczyć sami na materiale dołączonym do odcinka. Większość tych ujęć została nagrana na największej imprezie monocyklowej Unicon.

 

Unicon to zlot monocyklistów połączony z Mistrzostwami Świata w prawie każdej dyscyplinie. Impreza ta odbywa się co dwa lata i za każdym razem w innym państwie. To jest coś zupełnie innego niż to, co pamiętacie z cyrku. Ostatnio Unicon odbył się w Hiszpanii w 2016 roku. Poprzednie edycje rozgrywały się między innymi w Kanadzie, we Włoszech, w Nowej Zelandii oraz w Stanach Zjednoczonych, w których zresztą wszystko się zaczęło.

Jazda na monocyklu jest trudniejsza niż jazda na rowerze. To chyba naturalne, skoro operując pedałami i balansując ciałem musimy utrzymać równowagę w dwóch płaszczyznach. Równowagę przód-tył utrzymujemy pedałując, a utrzymanie równowagi poprzecznej polega na jeździe wężykiem, chociaż zazwyczaj nie widać tego obserwując z boku. Jako że pedały są na stałe podłączone do koła, prędkość jazdy zależy od średnicy koła. Dlatego do jazdy na długie dystanse używa się kół o średnicy 29” a nawet 36”, a do freestyle wystarczą 20” koła. Sam nie wyobrażam sobie jak komicznie wyglądałaby moja pierwsza próba jazdy na czymś takim. Ale na 100% byłoby to komiczne.

UltraNiemul
W Polsce jest kilka ekip, które jeżdżą na monocyklach, dają pokazy i kręcą filmy. Mi do gustu przypadł Alek Parucki, którego możecie zobaczyć w materiale wideo. Alek jest z Poznania, wcześniej jeździł na rowerze górskim, a na jedno koło przesiadł się w 2012 roku.

 


, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,