[sg_popup id=2]

jamaniemula

Gokart

5 Lis , 2017   Video

Gokart

Tocz się wózku – tak można by przetłumaczyć nazwę Gokart. Za wynalezienie tak świetnej zabawki do wyścigów możemy być wdzięczni amerykańskim pilotom. To oni w trakcie II wojny światowej w oczekiwaniu na loty, umilali sobie czas jeżdżąc po lotniskach i hangarach na własnoręcznie zbudowanych wózkach. Dla nich była to zabawa, ale już w 1956 r. zaprezentowano w Stanach pierwszy taki pojazd, który miał trafić do masowej produkcji. I trafił. W niecały rok zamówień było dziesiątki tysięcy. Dwa lata później pierwsze karty trafiły z Ameryki do Wielkiej Brytanii, a po kolejnych dwóch latach były już w Polsce.

Opis karta

Gokarty to malutkie pojazdy, na małych kółkach, ale są to totalne bolidy z napędem na tylne koła, kubełkowym fotelem, bez żadnego zawieszenia i z oponami bez bieżnika. W zależności czy gokart ma służyć rekreacji, czy ma być pojazdem zawodnika, jego budowa trochę się różni. Gokart amatorski ma zazwyczaj czterosuwowe silniki (często z zagęszczarek) i nie posiada biegów, co ułatwia jego prowadzenie i zabawę. Natomiast profesjonalne bolidy wyposażone są w dwusuwowe silniki, takie jak w motocyklach, no i wymagają zmiany biegów. Przy większych pojemnościach potrafią osiągnąć prędkość prawie 200 km/h.]

gokart

Co to jest karting?

Ale zostawmy samochodziki i powiedzmy sobie czym ogólnie jest karting. Karting to sport motorowy dla najmłodszych, ale też świetna zabawa i trening dla dorosłych. Wyścigi rozgrywają się na specjalnie przygotowanych do tego torach. Oprócz torów otwartych są też tory zamknięte, które często mieszczą się w halach lub na podziemnych parkingach. Dzięki nim karting nie jest sportem sezonowym, bawić można się przez cały rok.

wyścig kartingowy

Podsumowanie

Jak już wspomniałem, karting to sport motorowy dla najmłodszych – zarówno w Polsce, jak i w większości krajów Europy, karting zawodowo można uprawiać już od 8 roku życia. Chociaż uwierzcie mi, niektórzy zaliczają pierwsze treningi już w wieku 4 lat. Jest to wielka szansa dla młodych, którzy chcieliby w przyszłości być zawodowymi kierowcami. Większość kierowców F1 zaczynało od wyścigów gokartów, m.in. Robert Kubica, który już w wieku kilku lat był znanym kierowcą na europejskiej scenie kartingowej. Takie wyścigi uczą wszystkiego tego, co przydaje się każdemu kierowcy. Karty nie mają wspomagania kierownicy, przez co czujemy całą maszynę i każdy jej ruch. Uczymy się obierania odpowiedniej linii przejazdu i zachowania wśród grupy innych zawodników. Dla dzieciaków jest to świetny trening i początek kariery kierowcy wyścigowego, dla dorosłych zaś świetna zabawa i niesamowite emocje. Serio, można się w to wkręcić!

kart

UltraNiemul

Przeszukanie polskiej sceny kartingowej nie było wcale łatwe, bo mamy wielu kierowców z osiągnięciami wśród juniorów. Nasze miano leci jednak w ręce jedynego seniora w kadrze narodowej na ten rok. Karol Basz oprócz gokartów ściga się też Lambo.

 

Smaczek

Dziś smaczek będzie bardzo szybki. Będzie to wyścig na ¼ mili superkarta o mocy 230 KM z Suzuki GSX 1300R Hayabusa.

, , , , ,