[sg_popup id=2]

jamaniemula

Futbol amerykański – Strategia po trawie

24 Wrz , 2017   Video

Futbol amerykański

Futbol amerykański to kontaktowy sport drużynowy, który podobnie jak piłka nożna czy rugby (z którym zresztą bardzo często jest mylony) ma swoje korzenie w sportach piłkarskich. Jak nietrudno się domyślić, jest to najbardziej popularny sport w Stanach Zjednoczonych.

Może na początek przybliżymy sobie reguły tego sportu, które wydają się dość proste. Mecz składa się z czterech kwart po 15 minut. Nie oznacza to jednak, że trwa on godzinę. Często od pierwszego do ostatniego gwizdka mija nawet trzy godziny! Na boisko wchodzą dwa 11-osobowe składy, chociaż w jednej ekipie jest około 40 zawodników. Każdy zawodnik ma zazwyczaj ściśle określone zadanie: jeden jest odpowiedzialny za kopanie piłki, zadaniem drugiego jest bieganie, a jeszcze inni stoją tylko w obronie. Nie ma limitów zmian, także praktycznie co akcja można wymienić cały skład. Są dwie główne ekipy, atakująca, i broniąca, które wymieniają się całe. Piłkę w trakcie gry można kopać, rzucać, przenosić i przekazywać z ręki do ręki.

futbol amerykański

Punkty zdobywa się przez tak zwane przyłożenia, czyli wniesienie piłki do strefy punktowej przeciwnika lub złapanie podania właśnie w tej strefie. Za przyłożenie drużyna zyskuje 6 punktów. Po każdym przyłożeniu drużyna ma szansę na podwyższenie swojego wyniku przez kopnięcie piłki nad bramką przeciwnika, przypominającą procę. Jest jeszcze jeden sposób na zdobycie punktów, tzw. zagranie “safety”, czyli obalenie zawodnika z piłką w jego własnym polu punktowym. Za takie coś atakujący otrzymują 2 punkty.

Boisko często nazywane jest rusztem, ponieważ jest pomalowane w charakterystyczne pasy przypominającę ruszt. Pasy te mają oznaczać odległość od pola punktowego i malowane są co 5 jardów (jeden jard to 91 cm). Strefy punktowe to 10 jardów z jednej i z drugiej strony boiska.

Okej, wiemy już za co przyznawane są punkty, wiemy jak wygląda boisko, to teraz czas opowiedzieć coś o samej grze. Każdy mecz zaczyna się kopnięciem piłki przez drużynę broniącą w stronę ekipy, która atakuje. Drużyna atakująca odkąd złapie piłkę stara się zdobyć jak najwięcej jardów. Na zdobycie 10 jardów atakujący mają 4 próby. Jeśli im się uda, mają kolejne 4 próby na kolejne 10 jardów. Jeśli jednak im się nie uda, drużyny zamieniają się rolami.

football player

Przed rozpoczęciem akcji, zawodnicy ustawiają się w szyku na przeciwko siebie. Miejsce każdego z zawodników nie jest przypadkowe, każdy ma swoją rolę. Gra zaczyna się wtedy, gdy zawodnik podniesie piłkę z ziemi i poda ją do rozgrywającego. Przed rozpoczęciem informuje swoich kolegów, jaki wariant ataku przeprowadzą. Futbol amerykański to gra bardzo strategiczna, nie można grać na tak zwany rympał. Gracz może rozpocząć atak na dwa sposoby: albo podać do zawodnika, który będzie starał się biec w stronę strefy przeciwnika (zagranie dołem), albo podać długą piłkę do zawodników, którzy już znajdują się z przodu (zagranie górą).

Akcja kończy się w momencie, gdy zawodnik zostanie obalony, gdy podanie zostanie przejęte, albo w momencie gdy zawodnik dotrze do pola punktowego przeciwnika i zdobędzie przyłożenie. Mimo, że ten sport wygląda jakby wszystko było dozwolone, to istnieje coś takiego jak faule. Zabronione jest robienie wślizgów, atakowanie własnym kaskiem czy łapanie przeciwnika za kratkę w kasku.

zawodnik broni się przed szarżą

Ogólnie zasad jest tak wiele, że mógłbym je wymieniać do jutra, dlatego daruję sobie, a zamiast tego sprzedam Wam kilka ciekawostek. Piłka do futbolu ma długość jednej stopy. Nie wiem czyjej, ale tak jest. Sam futbol jest kontaktowym, ale też brutalnym sportem drużynowym. Jest to jeden z niewielu sportów, w którym zdarzają się wypadki śmiertelne. Pomimo swojej brutalności jest tak popularnym sportem, że finał ligi NFL, czyli tzw. Super Bowl w 2017 roku obejrzało 172 miliony widzów w Stanach Zjednoczonych i 200 krajach spoza Ameryki!

UltraNiemul
W Polsce futbol amerykański jest całkiem dobrze rozwinięty, mamy kilkadziesiąt fajnie prosperujących klubów. Nasze miano UltraNiemula ląduje dziś w stolicy u Warsaw Sharks – jednego z TOPowych zespołów w Polsce.

Smaczek
Przekonajcie się, że ten w 100% męski sport bardzo dobrze ogląda się w wykonaniu kobiet.

, , ,