jamaniemula

WSPINACZKA BEZ ZABEZPIECZEŃ PO MIEŚCIE – URBAN CLIMBING JAMANIEMULA

24 maja , 2017  

Urban solo climbing to miejska wersja wspinaczki bez zabezpieczenia. W różnych środowiskach można spotkać się z różnymi określeniami tej dyscypliny sportu – urban climbing, buildering, rooftopping, urban explore, ale w każdej z nich chodzi o zabawę w Spidermana!Urban solo climbing to sport dla miłośników miasta, wysokości i naprawdę mocnych wrażeń.
Obiektem wspinaczki może być wszystko dookoła – most, pomnik, mur, ściana budynku. Wspinamy się oczywiście bez zabezpieczenia, a najczęściej też bez pozwolenia, dlatego większość takich wyczynów jest nielegalna i nieoficjalna.

Ciężko powiedzieć, kiedy zaczęło się, potocznie mówiąc, łażenie po dachach. Pierwsze wzmianki pochodzą już sprzed 1900 roku z Anglii. Aktualnie pełno jest ludzi, którzy publikują na YouTube swoje wejścia na budynki czy mosty – m.in. James Kingston czy Vitaliy Raskulov. Robią to ludzie na całym świecie, ale wiecie gdzie wspinaczka bez zabezpieczenia przyjęła się najlepiej? Oczywiście w Rosji!

 

Urban solo climbing cieszy się coraz większą popularnością także wśród zawodowych wspinaczy z doświadczeniem. Alain Robert, niewielki Francuski wspinacz, który zajmuje się wspinaczką górską, wspina się również bez zabezpieczenia na najwyższe budynki świata!
Jako że o pozwolenie nikogo nie pyta, zazwyczaj wchodzi na budynki wcześnie rano,  a mimo to i tak bardzo często zostaje złapany przez policję. Jest to nielegalne, ale przez brak odpowiednich regulacji prawnych nielegalność nie wiąże się z karalnością. Czasem wspinacze dostają mandat za niszczenie zieleni czy zakłócanie porządku, lecz na tym się kończy.
Pierwszą publiczną próbę wspinaczki Alain Robert zaliczył w 1997 roku w Malezji, gdzie wspiął się na Petronas Tower. Policja złapała go wtedy na 60 piętrze, do końca zostało mu jedynie 28 pięter. W 1999 roku wspiął się na 140 metrowy Hotel Marriott w Warszawie. W 2003 roku wszedł na szczyt National Bank of Abu Dhabi w Emiratach Arabskich, a jego wyczyn oglądało 100 tysięcy widzów.

 

Obecnie Alainowi płaci się za to, aby gdzieś się wspiął – w maju 2003 roku brał on udział w kampanii reklamowej filmu Spiderman w Wielkiej Brytanii. Łącznie Alain wspiął się na ponad 70 wieżowców, w większości bez zabezpieczenia. 29 marca 2011 roku dość nietypowo, bo z zezwoleniem i górną asekuracją, wszedł na najwyższy budynek świata Burdż Chalifa w Dubaju, który liczy aż 828 metrów wysokości! O Alainie Robercie powstał nawet film dokumentalny pod jakże wzniosłym tytułem Alain Robert jest Spidermanem.

Jak tylko oglądam filmy o urban solo vlimbing to tętno mi skacze, a nogi robią się jak z waty. Nie wyobrażam sobie, jakiej dawki adrenaliny potrzebują Ci kolesie, żeby robić coś takiego!
Tutaj każdy nieodpowiedni krok czy zły chwyt to pewna śmierć. W sumie nie dziwie się, że chodzą bez kasków – i tak by nic nie pomógł.

UltraNiemul
Dziś Ultrasem po raz drugi zostaje Dawid Kaszlikowski za swoje wejście bez zabezpieczenia na Hotel Marriott w Warszawie. Jako przypomnienie tylko powiem, że Dawid jest wspinaczem, alpinistą, fotografem, operatorem i podróżnikiem!

 

admin

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


no weź daj lajka, nie bądź dupa

Jeżeli podoba Ci się nasza strona to polub ją!