jamaniemula

WOODOSPADY || BĘDZIE SIĘ LAŁO – KAJAKARSTWO GÓRSKIE – JAMANIEMULA

28 Mar , 2017  

Dziś porozmawiamy troszkę o kajakarstwie. Z czym wam się to kojarzy? Słoneczny weekend, grono znajomych, Mazury. Bierzemy kajaki, płyniemy na drugi brzeg jeziora, gdzie rozpalamy ognisko, pieczemy kiełbaski i pijemy bezalkoholowe piwko, słuchając śpiewu ptaków i szumu drzew. Mmm….Ale zaraz zaraz! Coś tutaj nie gra. Dobrze wiecie, że nie spotkaliśmy się, żeby rozmawiać o jakimś ciepłym kajakowaniu po jeziorku! Czas przejść do tematu odcinka, czyli Creekingu!
Jest to najbardziej ekstremalna odmiana kajakarstwa górskiego – spływanie bardzo wąskimi i stromymi, rwącymi górskimi strumieniami, gdzie po drodze czeka na nas wiele tzw. zjeżdżalni czy też wodospadów.

 

Jako że ta odmiana kajakarstwa jest dużo bardziej ekstremalna niż np. freestyle czy kajakarstwo morskie, wymaga też dodatkowego sprzętu. Kaski szczękowe, dodatkowe ochraniacze, apteczki, zestawy naprawcze, tzw. rzutki umożliwiające pomoc komuś, kto wypadnie z kajaka, no i oczywiście sam kajak – dużo krótszy przez co bardziej zwrotny i specjalnie wzmocniony, aby nie połamał się tak łatwo przy spotkaniu ze skałami czy po skoku z wodospadów.

 

Trasy spływów mogą być bardzo zróżnicowane, szczególnie pod względem dna strumienia – od gładkich granitów w Kaliforni, gdzie nie ma luźnych skał, a na trasach pełno jest zjeżdżalni i wodospadów, aż po bardzo trudne, skaliste i rwące strumienie Kolumbii.

Jest to sport bardzo sezonowy, wymagający odpowiedniego stanu wody i wartkości strumienia, dlatego creeking uprawia się głównie wiosną podczas roztopów lub jesienią w porze deszczowej. Jeżeli woda będzie za niska, bądź za wysoka, a strumień za spokojny, pływanie może skończyć się nieciekawie.

Czas na przeszukanie polskiej sceny kajakowej. W kategorii creeking nie mamy nikogo, ale jeśli chodzi ogólnie o kajakarstwo, na miano Ultraniemula niewątpliwie i bezdyskusyjnie zasługuje pan Aleksander Doba, którego wszyscy znamy doskonale. W 2014 roku pan Olek samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Lizbony na Florydę! BRAK SŁÓW! Ultraniemul zasłużony!

, , , , , , , , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × 2 =

no weź daj lajka, nie bądź dupa

Jeżeli podoba Ci się nasza strona to polub ją!