jamaniemula

TRZEPANIE DYWANÓW – ZOŚKA JAMANIEMULA

5 maja , 2017  

Zośka

Lubicie gry zręcznościowe? Mam dla was super gierkę, która w tym momencie rozwinęła się na ogromną skalę. Footbag, czyli zośka to gra, która była znana w Polsce już przed II wojną światową.


Wtedy zasady gry były banalne. Mieliśmy woreczek z piaskiem w środku, stawaliśmy w kilka osób w kółku nie za daleko od siebie i nogami podbijaliśmy zośkę do góry, tak żeby nie upadła na ziemię. W taką wersję grało się na przerwach w szkole. Od tego czasu zośka bardzo się rozwinęła i doczekała się nawet swoich mistrzostw. I to nie byle jakich, bo Mistrzostw Europy, a nawet Mistrzostw Świata i to w kilku konkurencjach:

  • Footbag Golf – trafianie zośką do celu (taki golf tylko zamiast piłki jest zośka, a zamiast kija noga)
  • Footbag Net – czyli tzw. siatko-noga (można porównać ją do siatkówki z użyciem zośki)
  • Footbag Freestyle – to konkurencja, która rozwinęła się najbardziej. Nie potrzebujemy tu dużego obszaru jak w golfie ani siatki jak w necie, wystarczy zośka. Oczywiście liczy się robienie trików, tak żeby zośka nie upadła. Tutaj też możemy wyróżnić mniejsze konkurencje:
  • Rutyna 2min – to układ trików dopasowanych pod muzykę, liczy się nie tylko technika, ale też artystyczna część rutyny.
  • Sick 3 – to kombinacja 3 trików jeden po drugim, triki powinny być tak trudne żeby doprowadzić publikę do szaleństwa.
  • Sherd 30 – to 30 sekund, w czasie których zawodnik musi pokazać się od strony czysto technicznej.

 

Okazuje się, że mamy naprawdę konkretną reprezentację Polski w footbagu. Zdobywamy podium i na Mistrzostwach Europy i na Mistrzostwach Świata w prawie każdej konkurencji.

 

 

, , , , , , , , , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

no weź daj lajka, nie bądź dupa

Jeżeli podoba Ci się nasza strona to polub ją!