Uncategorized

SZYBOWNICTWO JAMANIEMULA

9 Lip , 2017  

Ogólnie rzecz biorąc, szybowiec to statek powietrzny jedno- bądź dwuosobowy zdolny do długotrwałego lotu ślizgowego bez użycia własnego napędu. Brak silnika oraz napędu sprawia, że do startu wykorzystuje się wyciągarki albo samoloty holownicze, za którymi na linie szybowiec wynoszony jest na odpowiednią wysokość.


Później pilot odpina się od wyciągarki bądź samolotu i jak sama nazwa wskazuje, zaczyna szybować. Na długość naszego lotu mają wpływ wysokość, którą osiągamy, i prądy powietrzne – to właśnie od nich zależy, jak szybko będziemy opadać.

 

Aby maksymalnie wydłużyć czas przebywania w powietrzu, konstruktorzy szybowców największy nacisk kładą na tak zwaną dokładność aerodynamiczną, czyli maksymalne wydłużenie skrzydeł (od 13 do ponad 20 m rozpiętości), na obniżenie masy (szybowce budowane są z laminatu, dzięki czemu mają bardzo małą wagę), no i na jak najbardziej aerodynamiczny kształt. Dzięki stosowaniu tych udoskonaleń stworzono szybowce, które są w stanie przelecieć odległość ponad 3000 km, rozpędzić się do ponad 300 km/h i wznieść 15 km nad ziemię, czyli wysokość, na której potrzebne są już kabiny ciśnieniowe i specjalne kombinezony. To niesamowite osiągnięcia jak na statek powietrzny bez własnego napędu.

Istnieją trzy główne konkurencje szybowcowe:
+ przeloty – piloci walczą o największą średnią prędkość osiągniętą na danej trasie. Na start zawodnicy mają kilka godzin i to sam pilot decyduje, kiedy startuje.
+ akrobacje – piloci wykonują ustalone bądź skonstruowane według własnego pomysłu układy figur akrobatycznych, oczywiście są punktowani i oceniani przez sędziów, a pod uwagę brana jest dokładność wykonania figur.
+ wyścigi zwane też Grand Prix – piloci wykonują jednoczesny start lotny, ścigają się po ustalonej trasie, a wygrywa ten, który jako pierwszy pojawi się na mecie.

 

Oczywiście najbardziej efektowną konkurencją jest akrobacja, w  której od 1985 r. do 1993 r. niepokonany na świecie był Jerzy Makula. Mistrzostwa Świata wygrał też w 2011 r., a w zeszłym sezonie wylądował na 3. pozycji. Polacy ogólnie mają bardzo dobry skład w akrobacjach szybowcowych. Na tych samych Mistrzostwach Świata, które odbyły się na Węgrzech, w klasyfikacji drużynowej zajęliśmy II miejsce, zaraz po gospodarzach.
Szkoda tylko, że sporty, w których osiągamy czołowe miejsca na świecie, nie są za bardzo finansowane przez nasz kraj. Dla porównania: jak reprezentacja Polski w piłce nożnej jedzie na turniej czy zgrupowanie, zawodnicy śpią w najlepszych hotelach, a piloci szybowców w podobnej sytuacji – pod namiotami…

UltraNiemul
Nasze miano ultrasa ląduje dziś w rękach Sebastiana Kawy, który jako pierwszy człowiek na świecie przeleciał szybowcem nad Himalajami.

Smaczek
Jako smaczek dziś leci nocny pokaz akrobacji szybowcowych z akcentem pirotechnicznym.
Aby go zobaczyć, klikajcie w materiał wideo.

admin

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


no weź daj lajka, nie bądź dupa

Jeżeli podoba Ci się nasza strona to polub ją!