jamaniemula

Supercrossowy wyścig na ¼ mili

22 Paź , 2017   Video

Wyścigi Supercross na ¼ mili

Ostatni odcinek był o quadach, a dziś przesiadamy się na dwa koła i wracamy do crossów. Przedstawię wam nietypowy i chyba najbardziej widowiskowy wyścig supercrossowy.
Kojarzycie wyścigi samochodów na ¼ mili? Wielka moc, 400 m asfaltowej prostej i wyścigi kto szybszy.

Ten wyścig ma z nim coś wspólnego – ¼ mili toru supercross, 400 m toru z usypanymi hopami, muldami i żadnego zakrętu. Dwóch zawodników na crossach staje obok siebie i ścigają się po tym nietypowym torze. Walka koło w koło. Naprawdę dobrze się to ogląda, trasa jest mega wymagająca, a riderzy walczą o każdy ułamek sekundy.

supercross

Zawody odbywają się oczywiście w Stanach Zjednoczonych. Red Bull po raz pierwszy zorganizował je w 2014 r. w Los Angeles. Nie mogło zabraknąć tam legendy motocrossu Travisa Pastrany.

Wszystko odbywa się w systemie pucharowym. Wyścigi rozgrywane są w parach, szybszy przechodzi dalej, wolniejszy odpada z rozgrywki. Są też oczywiście podziały na klasy ze względu na pojemność motocykla: 250 cm3, 400 cm3 i kategoria Open. Rok temu jeden z zawodników, konkretnie Hill, wystartował na nietypowej maszynie – elektrycznym crossie marki Alta. Wcale nie odstawał od spalinowych motocykli.

straight rhythm

Wyścigi cieszą się mega popularnością w Stanach, zresztą jak większość motorsportów. Szkoda, że u nas tak nie ma. Wczoraj odbyła się czwarta edycja Red Bull Straight Rhythm, także szukajcie w internecie, kto wygrał.

Pamiętacie scrapy i whipy? Mówiłem o nich w odcinku o motocrossie. Przy tych wyścigach to bardzo pomocne techniki pokonywania hop. Przypominając, chodzi o położenie motocykla bokiem w trakcie najazdu na hope i w samym locie, co pozwala zwiększyć prędkość najazdu, nie wydłużając lotu. Do tego taki wyścig to duże obciążenie dla łokci i kolan, które pracują jak dodatkowe amortyzatory.

straight rhythm supercross

Teraz szybko przechodzimy do przeszukania polskiej sceny motocross. Na miano UltraNiemula niewątpliwie zasłużył Oskar Kaczmarczyk, którego na torze supercross i superenduro będzie można zobaczyć 9 grudnia na Tauron Arenie w Krakowie.

admin

, , , ,


no weź daj lajka, nie bądź dupa

Jeżeli podoba Ci się nasza strona to polub ją!