jamaniemula

Skoki do wody z klifów

24 Kwi , 2017   Video

Cliff diving to sport dla ludzi w wielkimi jajami! Skoki do wody z wysokości (dużej wysokości) wykonuje się zazwyczaj w naturalnej scenerii, głównie z klifowych brzegów, ale miłośników Cliff divingu można spotkać też na mostach czy innych budowlach położonych nad wodą.

Skoki do wody są bardzo widowiskowe – w przepięknej okolicy, z dużej wysokości skacze człowiek i w locie jeszcze robi ewolucje. Już skacząc z wysokości 6 m można złapać prędkość 40 km/h, a skacze się czasem nawet z 30 metrów! Przy takich prędkościach woda jest twarda jak beton! Główną zasadą skoków jest dokładne sprawdzenie miejsca i dna, gdzie zawodnik ma lądować – musi być dość głęboko, nie może być skał ani kamieni.

skok z klifu

Cliff Diving World Series

W 2009 r. Redbull stworzył imprezę Cliff Diving World Series, czyli po prostu Puchar Świata w skokach z klifów. Jest to naprawdę super widowiskowe wydarzenie! Zawodnicy skaczą z platform ustawionych na wysokości 26-30 m nad taflą wody i rozpędzają się do 100 km/h przy wejściu w wodę! Oceniane są oczywiście ewolucje wykonane podczas skoku oraz moment wejścia w wodę. Każdy zawodnik wykonuje 4 skoki, które podlegają ocenie, z czego dwa skoki muszą być wykonane z różnych pozycji startowych (przodem, tyłem, na rękach przodem, na rękach tyłem). Sędziowie wydają oceny od 0 do 10 pkt. Sędziów jest pięciu, a najwyższa i najniższa ocena są odrzucane, zupełnie jak w skokach narciarskich.

Przy skokach do wody z takich wysokości nawet najmniejszy błąd może nas duuużo kosztować. Upadek na plecy czy klatkę na tzw. dechę, może skończyć się połamanymi kośćmi.

UltraNiemul
Mamy swojego reprezentanta w zawodach Redbull, a jest nim Krzysztof Kolanus. Udało mu się zająć drugie miejsce na podium na zawodach w Kopenhadze. Z tego co mówi Krzysztof, szykuje się na wygranie całej serii w 2018 r.

admin

, , , , , , , , , ,


no weź daj lajka, nie bądź dupa

Jeżeli podoba Ci się nasza strona to polub ją!