jamaniemula

BESTIE NA 4 KOŁACH – ROCK CRAWLING

10 Mar , 2017   Video

Rock Crawling można przetłumaczyć jako pełzanie po skałach. Jest to skrajna formuła OFF ROAD, w której mogą brać udział auta od prawie seryjnych do tych bardzo zmodyfikowanych – na których się skupimy.

Przerabianie aut terenowych miało swoje początki podczas II wojny światowej w Stanach Zjednoczonych. Żołnierze, którzy byli fanami motoryzacji, po powrocie do domu z misji mieli w głowie jedno wspomnienie – Jeep Willis w różnych zakątkach świata. Kupowali więc takie auta i modernizowali je własnoręcznie w swoich przydomowych garażach. Na początku modyfikacje kończyły się zazwyczaj na wymianach silnika – zamiast seryjnych jednostek, wkładali wielkie silniki V6 czy V8, co mocno zwiększało możliwości pojazdu.

jeep rock crawling

Narodziny Rock Crawlingu można przypisać na początek lat 90. Najczęściej przerabianym wówczas pojazdem był Jeep Wrangler. W połowie lat 90. rynek części do przerabiania aut terenowych dopasował się do klienta i normą stało się produkowanie np. zawieszenia na zamówienie. Prawdziwą rewolucję zrobił jednak dopiero Scorpion MK1 w 1997 roku. Była to pierwsza “klatka na kołach” i to ogromna klatka na ogromnych kołach! W 1998 roku w Las Cruces w Nowym Meksyku odbyły się pierwsze zawody w Rock Crawlingu.

 

Podczas wspinaczki po skałach, pojazdy muszą pokonać wystające kamienie, pnie drzew, błoto i często prawie pionowe podjazdy skalne. Dlatego wszystkie z tych potworów mają napęd na 4 koła oraz dodatkowo zmodyfikowane jednostki napędowe, tak aby osiągnąć jak największy moment obrotowy. Oprócz przeróbek silnika modyfikuje się prawie każdą część w takim aucie. W nadwoziu montuje się klatkę bezpieczeństwa lub całkowicie zastępuje się nią nadwozie, do tego wzmacniane felgi i niskociśnieniowe opony o wielkości od 37 do nawet 49 cali, aby zwiększyć przyczepność. Amortyzatory i wahacze też są przerabiane, aby miały niestandardowo duży skok, do tego osłony silnika, wyciągarki, dodatkowe oświetlenie itp.

Zapaleńcy, którzy budują takie auta w swoich garażach bardzo często szukają sponsorów. Zbudowanie takiego robota do wspinaczki po skałach wymaga nie tylko poświęcenia czasu, ale też ogromnego wkładu finansowego. Nie będę tutaj przytaczał konkretnych kwot, ale za taką maszynę spokojnie można by kupić kilkuletnie Ferrari.

 

Rock Crawling Championship 2016

odbyły się w Farmington w nowym Meksyku. Jest to jedno z niewielu miejsc gdzie warunki do uprawiania skalnej wspinaczki są tak dobre. Występująca tu lita skała nie kruszy i nie obsuwa pod kołami, więc nie ważne czy startujemy jako pierwsi czy na samym końcu, trasa jest taka sama dla każdego.

W zasadach tego typu zawodów zawierają się głównie zakazy – czego pojazd mieć nie może, i nakazy – co taki pojazd mieć powinien. Dotyczą one głównie wyposażenia i takich kwestii jak np. rozmiar kół, dodatkowe wyciągarki, moc i pojemność silnika. Celem zawodnika jest przejechanie wyznaczonych odcinków w jak najkrótszym czasie. Punkty karne (dodatnie) przyznawane są za używanie biegu wstecznego, stoczenie się auta, uderzenie w bramkę. Punkty ujemne (które zbieramy) przyznawane są za czyste przejechanie przez bramkę w określonym czasie bez wyjechania z trasy. Wygrywa zawodnik, który zgromadzi najmniejszą ilość punktów.

rock crawling

Pan Krzysztof Ogonek to były zawodowy bokser, który aktualnie zajmuje się kaskaderką. Mogliście zobaczyć go w takich filmach jak Bogowie, Pokłosie, Lęk wysokości czy nowy serial Belfer, w których grał role ochroniarza, boksera, bądź rosyjskiego mafioso. Poza życiem zawodowym pan Krzysztof jest majsterkowiczem, a że jest wielkim człowiekiem, wyniki jego dłubaniny też są ogromne! Do tej pory zbudował już dwa monster trucki, pierwszy w polsce tunel aerodynamiczny, a także zielonego monster buggy! Poza piaskowaniem ramy, wszystko od podstaw zrobił w nim sam, razem z gięciem klatki. Tym potworem można się przejechać, na co dzień stacjonuje on w okolicach Lake Parku Wilanów pod Warszawą, a voucher na taką przejażdżkę możecie nabyć na stonie www.prezentmarzen.com

 

admin

, , , , ,


no weź daj lajka, nie bądź dupa

Jeżeli podoba Ci się nasza strona to polub ją!