jamaniemula

REGATY OCEANICZNE JAMANIEMULA

29 maja , 2017  

Regaty to zawody sportowe rozgrywane na wodzie lub lądzie. Wśród regat rozgrywanych na wodzie można wyróżnić:

  • regaty motorowodne
  • regaty wioślarskie
  • regaty windsurfingowe
  • regaty żeglarskie.My dziś skupimy się na tych ostatnich, regatach żeglarskich, w których udział biorą katamarany.

 

Pierwsze wzmianki o wyścigach jakichkolwiek łodzi pochodzą z XIV wieku. Były one organizowane przez weneckich kupców i już wtedy nazywano je “Regatta”. Dziś regaty dzieli się według rodzajów jednostek wodnych (podział powyżej) i dodatkowo ze względu na akwen wodny i trasę. Wśród regat żeglarskich podzielonych ze względu na akwen wodny i trasę wyróżniamy:

  • regaty małych łodzi na trasie wyznaczonej bojami – jest to szybkie wydarzenie trwające od kilkunastu minut do max kilku godzin,
  • regaty przybrzeżne – trasa prowadzi wzdłuż stałych punktów nawigacyjnych i trwa kilka godzin,
  • regaty morskie – trasa zazwyczaj wyznaczona jest przez wyspy, a sam wyścig może trwać nawet kilka dni,
  • regaty oceaniczne – tutaj trasa prowadzi przez ocean lub oceany,
  • regaty dookoła świata, gdzie zawodnicy płyną przez trzy oceany, a meta jest w tym samym miejscu co start; czas takich zawodów to prawie 20 dni, a długość trasy liczy 40 tysięcy mil morskich, czyli prawie 74 tysiące kilometrów.

 

Katamaran to statek wodny, który posiada dwa sztywno złączone kadłuby, pomiędzy którymi wisi siatka. Katamarany mogą być napędzane silnikiem, wiosłami, wiatrem, czyli żaglami (i te właśnie nas interesują). Są też wersje mieczowe i balastowe.

 

Katamarany to jedne z najszybszych jednostek wodnych napędzanych wiatrem! Budowane są zarówno ogromne jednostki, na których pokład mieści się nawet kilkudziesięcioosobowa ekipa, jak i małe, nie przekraczające kilku metrów długości jednoosobowe jachty. Katamarany mieczowe przypominają wodoloty. Posiadają one specjalnie wyprofilowany miecz, który pozwala na unoszenie się kadłubów przed powierzchnię wody, co zmniejsza opór i pozwala na uzyskanie większej prędkości.

 

Wśród regat żeglarskich prym wiodą zawody RedBull Youth America, które odbywają się w Kaliforni. W takich regatach występuje 12 ekip podzielonych na dwie grupy, A i B. Cztery najlepsze zespoły z obu grup walczą w finałach. Wygrywa ten, kto jako pierwszy przekroczy linię mety.

Ogólnie katamarany uważane są za stabilne oraz bezpieczne jednostki pływające, jednak jeśli posiadają duży żagiel i pływają po wzburzonych wodach, większa fala i złe ustawienie jednostki może ją przewrócić. Małe, kilkumetrowe jednostki wyszkolona ekipa stawia w momencie, natomiast te wielkie katamarany są prawie nie do postawienia bez pomocy ciężkiego sprzętu.

UltraNiemul
UltraNiemulem zostaje dziś Jakub Surowiec, który na swoim koncie ma takie osiągnięcia jak Mistrzostwo Włoch 2015, tytuł Mistrza Świata Juniorów z Medemblik (Holandia) 2016, tytuł Mistrza Polski Juniorów i 4 miejsce w kategorii open czy 3 miejsce na Mistrzostwach Niemiec 2016. Chłopak nie zwalnia tempa! Obecnie ściga się w klasie olimpijskiej także trzymajmy za niego kciuki.

 

admin

, , , , , , , , , , , , , , , , , ,


no weź daj lajka, nie bądź dupa

Jeżeli podoba Ci się nasza strona to polub ją!