jamaniemula

Quady

15 Paź , 2017   Video

Dziś porozmawiamy o quadach albo inaczej, czterokołowcach. Co to jest quad tłumaczyć chyba nie muszę. Zaznaczę tylko, że quad to pojazd przeznaczony do jazdy poza drogami utwardzonymi. Zaleca się jeździć na obniżonym ciśnieniu w oponach.

Ogólnie czterokołowce dzielimy na dwie główne kategorie: tzw. ATV i przeprawówki.
ATV to typowo sportowe maszyny – są lżejsze, szybsze, mają napęd jedynie na tylną oś. ATV-ki o większych pojemnościach silnika mają też manualne skrzynie biegów.

wyścig quadów

Quady przeprawowe, jak sama nazwa wskazuje mają charakter bardziej terenowy niż sportowy. Mają napęd na cztery koła, często z blokadą przedniego mostu, są większe, cięższe i posiadają głównie automatyczne skrzynie biegów. Przeprawowe quady są też bardziej zabudowane i mają dodatkowe wyposażenie: wyciągarki, dodatkowe oświetlenie, kufry czy wyciągnięte ponad wysokość kierownicy filtry powietrza.

quad przeprawówka

Quady w Polsce pojawiły się dość późno, bo dopiero w połowie lat 90. Na szczęście bardzo szybko zaczęto organizować zawody quadów – pierwsze odbyły się już w 2000 r.

Czterokołowce startują w takich samych konkurencjach jak motocykle: motocross, enduro, supermoto, crosscountry. Jednak w przeciwieństwie do motorów, quady doczekały się swojej kategorii w wielu rajdach samochodowych, oczywiście off-roadowych, m.in. w Pucharze Polski Off-Road, Poland Trophy czy Ładoga Trophy.

Najbardziej znanym wyścigiem w Europie jest tzw. Nieoficjalny Mundial Quadów, który odbywa się co roku we Francji. Wyścig trwa 12 godzin i uczestniczy w nim ponad 100 drużyn z całego świata. Quady jeżdżą też w Dakarze, ale o tym chyba każdy wie.

Quady

przez to, że mają cztery koła wydają się mega stabilne, ale wcale tak nie jest. Jak ktoś wsiada pierwszy raz na quada to nie trudno o glebę. Aby móc pokonywać łuki z większą prędkością, kierowca musi mocno przenosić ciężar ciała. Jazda na quadzie to nie tylko siedzenie i machanie kierownicą, ale też ciężka fizyczna praca. Sam nie wiem, czy quady są bardziej zbliżone do motocykli czy do samochodów terenowych.

UltraNiemul
W tej dziedzinie sportów chyba nie trzeba się zastanawiać, kto otrzyma od nas UltraNiemula. Oczywiście jest to Rafał Sonik, który na quadzie chyba się urodził.

Smaczek
A w smaczku odwieczny pojedynek MX vs ATV, czyli quad kontra cross. Na co stawiacie?

admin

, , , , ,


no weź daj lajka, nie bądź dupa

Jeżeli podoba Ci się nasza strona to polub ją!