jamaniemula

Najlepsze parki rozrywki!

16 Kwi , 2018   Video

Parki rozrywki, lunaparki, wesołe miasteczka. Dziś to nie miasteczka, ale prawdziwe aglomeracje. Parki prześcigają się na wiele sposobów, żeby przyciągnąć klientów i koneserów ekstremalnych wrażeń. Znajdziemy je na całym świecie, a francuski Disneyland został gdzieś daleko w tyle. Skupię się na tych najbardziej odjechanych i w ogóle tych NAJ.

Pierwowzór kolejki górskiej wywodzi się z Rosji, a pierwsze wesołe miasteczko powstało w Danii. Największe parki rozrywki mieszczą się dziś w Ameryce, a ich prawdziwym zagłębiem jest Orlando – to tu mieści się największy kompleks parków Disneya. Na 122 km2 powierzchni znajdują się 4 parki rozrywki i 2 parki wodne, 22 hotele, dwa centra wieczornych rozrywek, ekskluzywne restauracje i kilkanaście sklepów, a także pola golfowe i miejsca przystosowane do uprawiana sportów wodnych. Największą siecią lunaparków na świecie, posiadającą ich 21 jest amerykańska sieć ,,Six Flags”.

Co i gdzie?

Kingda Ka w stanie New Jersey na wschodnim wybrzeżu USA to największy rollercoaster świata. Wagoniki wjeżdżają na wysokość 139 metrów by po chwili zjechać 127 metrów w dół po stromiźnie mającej miejscami kąt nachylenia 90 stopni. Jest to też druga najszybsza kolejka świata – osiąga prędkość ponad 200 km/h w 3,5 sekundy, a cała wycieczka trwa 28 sekund. Przeciążenia jakich doznają ludzie w wagonikach osiągają wartość 5 g, a jeśli będziecie mieli szczęście/nieszczęście, może przytrafi Wam się tzw. rollback, czyli Wasz pociąg ‚nie da rady’ dojechać do samego końca wzniesienia (np. przy silnym wietrze), więc stoczy się i wróci tyłem w kierunku stacji… Kingda Ka została rozszerzona o dodatkową atrakcję: najwyższą na świecie wieżę swobodnego spadku Zumanjaro: Drop of Doom o wysokości 126,5 m.

Ale wygląda na to, że Kingda Ka powinien czuć się zagrożony! Kolejny światowy rekord wymyka mu się z rąk. Od pewnego czasu coraz głośniej mówi się, że w 2019 r. w pobliżu Orlando na Florydzie kolejka o nazwie Skyscraper wzniesie się na wysokość ok. 150 metrów. Przejażdżka ma trwać ok. 4 minut, a wagoniki mają poruszać się z maksymalną prędkością 105 km/h. Na torze o długości 1600 metrów znajdzie się miejsce dla 7 inwersji!

Najszybsza jest kolejka Formula Rossa w Ferrari World w Abu Zabi – pociąg już w niecałe 5 sekund rozpędza się do 240 km/h, a wrażenia z jazdy zbliżone są do wyścigu Formuły 1. Ze względu na niebezpieczeństwo zderzenia z owadami i drobinami pyłu pasażerowie zobowiązani są do założenia okularów ochronnych na czas przejazdu.

Poszukiwacze mocnych wrażeń z pewnością znajdą coś dla siebie w japońskim parku rozrywki Fuji-Q Highland. Tamtejsza stalowa kolejka, która nosi nazwę Takabisha, czyli latające samochody, ustanowiła rekord Guinessa, jako najbardziej stroma kolejka na świecie. Krytyczny punkt na trasie trwającej 112 sekund to nachylenie pod kątem 121 stopni!

Poza najbardziej stromym zjazdem, w Japonii możemy zaznać najdłuższego zjazdu. Steel Dragon 2000 oferuje nam 2,5 km zjazd, a wagoniki kolejki pokonują tę trasę w 4 minuty.

Najbardziej zakręcona kolejka górska na świecie, a zarazem rekordzista w liczbie pętli to Smiler. To jedyna kolejka na świecie, w której zaliczasz w trakcie 3 min jazdy aż 14 inwersji, czyli przechyleń o więcej niż 155 stopni.

Cedar Point to mekka dla wszystkich wielbicieli mocnych wrażeń. To nie jest miejsce dla początkujących, którzy krzyczą w wniebogłosy na zaledwie „pagórkowatych” górskich kolejkach. To prawdziwe Himalaje roller coasterów, których jest tutaj 15, tworząc łącznie ponad 68 kolejkowych tras – najwięcej ze wszystkich parków rozrywki. Wśród cedarowych kolejek znajduje się ich Mount Everest – Wicked Twister, czyli najwyższa atrakcja na świecie, która zapewnia wrażenie „wirowania w powietrzu” – tak szybko się unosi i spada, że spragnieni emocji pasażerowie czują się jak w stanie nieważkości. Serpentyny zwijają się pod kątem 450 stopni, a wagoniki pędzą z prędkością 72 km/h.

Tower of terror to kolejka, która nosi miano najbardziej przerażającej na świecie. Zaliczana jest do tzw. freefall coasterów . Kolejka górska znajduje się w Australii. Od 2010 r. po całkowitej przebudowie i unowocześnieniu kolejki, „spada się” nią z prędkością 161 km/h. W kolejce mieści się 14 pasażerów, którzy są wywożeni windą na wysokość 115 m, skąd spadają pod kątem 90 stopni. Czas jazdy wynosi 28 s, a długość trasy to 376 m.

W Europie wygląda to trochę słabiutko. Najpopularniejszy jest Europa Park w Niemczech. W Hiszpanii posiadamy dwie rekordowe kolejki: Shambhalanajwyższy rollercoaster w Europie, wysoki na 76 metrów oraz Furius Baco – najszybszy, czynny roller coaster Europy. Ten stalowy wing coaster osiąga prędkość 135 km/h, a jego długość to 850 m. Przejażdżka trwa prawie minutę!

Ciekawostki

Warto zauważyć, że pętle nigdy nie są idealnie okrągłe, zawsze są nieco spłaszczone. Dlaczego? Dlatego, że pokonywanie idealnego okręgu naraziłoby pasażerów na przeciążenia, które mogłyby skończyć się poważnymi urazami, a nawet śmiercią.

Skoro już o śmierci mowa, to wymyślono coś takiego jak Euthanasia Coaster. To specjalnie zaprojektowana kolejka górska, która pomaga przejść, a właściwie przejechać na drugą stronę i to z uśmiechem na ustach. Seria zakrętów pokonywanych z ogromną prędkością i przeciążenia sprawiają, że człowiek najpierw rży ze śmiechu, potem traci wzrok, świadomość, a na koniec życie. Obsłudze kolejki pozostaje potem tylko uprzątnąć zwłoki. Serio? Jasne, że nie. Jest to artystyczna wizja, a nie realny projekt. Adresatami tego eksperymentu myślowego mieliby być śmiertelnie chorzy ludzie, którzy nie mają ochoty dokonywać żywota pod kroplówką w szpitalnym łóżku.

Jednym z problemów są… grubi ludzie. Coraz więcej parków buduje przez to „symulatory” – postawione na uboczu krzesełka, w których każdy obawiający się o swoje wymiary (względnie: nadmiary) może sprawdzić, czy aby na pewno zdoła się wcisnąć między poręcze.

UltraNiemul

Podobno największy park rozrywki w Polsce to sejm, ale oczywiście UltraNiemul trafia do naszej Energylandii! Z roku na rok park jest coraz bardziej atrakcyjny. W tym sezonie, od 2 tygodni można korzystać z najszybszej i największej wodnej kolejki górskiej Speed Water Coaster. Również w tym sezonie otwarta zostanie druga petarda – największy i najszybszy w Europie rollercoaster Hyperion! Nie jest tajemnicą, że przejedziemy się nim jeszcze w tym sezonie, lecz data premiery to nadal niewiadoma.

Smaczek

W Smaczku zobaczycie jak wygląda przejazd na wspomnianej na samym początku przeze mnie Kingda Ka. Miałam okazje się nią przejechać i powiem szczerze, że jest hardkor. Szkoda tylko, że cała przejażdżka trwa tak krótko…

Weronika Sot

, , , , ,


no weź daj lajka, nie bądź dupa

Jeżeli podoba Ci się nasza strona to polub ją!