jamaniemula

Paralotnia

27 Sie , 2017   Video

Dziś zajmiemy się jednym z najpopularniejszych sportów lotniczych na całym świecie, czyli paralotniarstwem. Paralotnia często mylona jest z lotnią, ale zasadniczą różnicą między nimi jest brak sztywnych elementów w paralotni.

Paralotniarstwo często jest sportem amatorskim i formą rekreacji, przez to też jest tak popularny. Istnieje jednak grupa kilkuset zawodników, którzy regularnie startują w zawodach krajowych i międzynarodowych.

człowiek startuje z paralotnią na szczycie góry

start z paralotnią

My dziś skupimy uwagę na freestyle i akrobacjach paralotniowych. Skrzydło paralotni jest bardzo podobne do spadochronu, z tym, że jest sporo szersze i posiada jakby rękawy powietrzne. Do latania piloci paralotni wykorzystują prądy powietrzne, co pozwala na wznoszenie się i utrzymywanie w powietrzu nawet kilka godzin bez żadnego napędu.
Prądy powietrzne potrafią wynieść paralotniarza na ponad 4 tysiące metrów nad ziemię. To wysokość z jakiej skaczę się w tandemie spadochronowym, z tym, że skoczków na tę wysokość wynosi awionetka, a paralotniarze wzbijają się tam tylko za pomocą przyrody!

 

Paralotnią steruje się za pomocą dwóch linek doczepionych do obu końców skrzydła. Przyciągnięcie jednej z nich powoduje zagięcie jednej połowy skrzydła, co zmienia jego geometrię, zwiększa opór powietrza i w efekcie powoduje zmianę kierunku lotu.

dwoje pilotów leci z paralotnią na tle nieba

lot z paralotnią

 

Paralotniarstwo jest bardzo młodym sportem. We współczesnej formie powstało pod koniec lat 70. we Francji, a do Polski dotarło jakieś 10 lat później. Wtedy też na świecie zaczęto wymyślać poszczególne ewolucje. Początkowo była to zabawa, polegająca na wprowadzaniu skrzydła w dziwne stany lotu (np. tzw. przeciągnięcie, czyli gwałtowne hamowanie, jakby zatrzymanie skrzydła w trakcie lotu, co wygląda bardzo ekstremalnie). Dziś można zauważyć jak baaardzo akrobacje paralotniowe się rozwinęły – piloci na paralotni robią naprawdę niewyobrażalne ewolucje.

 

Zawody akro

Istnieje kilka sposobów na start z paralotnią – zbieganie ze skarpy, za wyciągarką czy skok z helikoptera. Tę ostatnią metodę wykorzystuje się przy zawodach akro. Pierwsze takie zawody zorganizowano w 2003 r. w Norwegii. Od 2006 r. zajął się tym Red Bull, a impreza osiągnęła rangę Mistrzostw Świata.

UltraNiemul
Dziś nietypowo – UltraNiemul sam się Wam przedstawi w materiale.

admin

, ,


no weź daj lajka, nie bądź dupa

Jeżeli podoba Ci się nasza strona to polub ją!