jamaniemula

NIE TAKA STOPA STRASZNA! – SIŁOWANIE PALCAMI JAMANIEMULA

19 maja , 2017  

Siłowanie na stopy
Jak już zapewne zdążyliście zauważyć w odcinku o cheese rolling, Wielka Brytania ma dość specyficzne podejście do sportu.

Ale pogoń za serem to nie koniec ich pomysłowości – dzisiaj porozmawiamy o zapasach stóp! Takie siłowanie na rękę, tylko stopami.
Gra została wymyślona w 1974 r. przez czterech rugbystów i praktycznie od razu zorganizowano Mistrzostwa Świata, na których zjawili się sami Brytyjczycy. Przyjezdni zaczęli brać udział w zawodach od 1976 r. i wtedy właśnie po raz pierwszy Mistrzem Świata w siłowaniu na stopy został kanadyjski turysta. Brytyjczycy bardzo chcieli spopularyzować ten sport i mimo, że komisja olimpijska odmówiła jego uznania, Mistrzostwa Świata w Derbyshire w Anglii odbywają się co roku.

Może trochę przybliżę wam zasady tego niecodziennego wydarzenia – przede wszystkim trzeba umyć stopy! Całe zapasy rozgrywane są gołymi stopami i polegają na tym, że dużego palucha, czyli tzw. Jakuba zaplatamy o Jakuba przeciwnika (stopy muszą się dotykać) i próbujemy przesunąć stopę przeciwnika do środka. Rozgrywane są trzy rundy: jedna na prawą nogę, druga na lewą, no i trzecia znów na prawą. Oczywiście jak każde poważne zawody, siłowanie na stopy rozgrywane jest w dwóch kategoriach – męskiej i żeńskiej.  

 

admin

, , , , , , , , , , , , , ,


no weź daj lajka, nie bądź dupa

Jeżeli podoba Ci się nasza strona to polub ją!