jamaniemula

NABIAŁ | DZIURY | TRAWA – CHEESE ROLLING – JAMANIEMULA

7 Kwi , 2017  

Ludzie z nudów wymyślają różne rzeczy, żeby tylko zapełnić swój czas wolny. W Anglii na początku XIX wieku, ludzie mieszkający w okolicy Cooper’s Hill wymyślili bardzo dziwną zajawkę, która się świetnie przyjęła.

Mianowicie wzięli duży okrąg sera żółtego i siedząc na zboczu góry, spuścili go ze zbocza, a następnie założyli się kto go złapie. Ot, cała historia.
Od prawie 200 lat aż do dziś, co roku w ostatni weekend maja odbywa się pogoń za serem. Jest to naprawdę oryginalny sposób na aktywnie spędzenie czasu dla całej rodziny. Wyścig odbywa się tam, gdzie go wymyślono, a więc w Cooper’s Hill i gromadzi setki miłośników biegania i sera.

Do wyścigu potrzebujemy dużego, okrągłego sera, ludzi (najlepiej wielu), no i dość stromego zbocza – najlepiej trawiastego i nie za długiego. W zabawie chodzi o to, żeby dogonić i złapać uciekający ser, co jest prawie niemożliwe, bo potrafi on toczyć się na dół z prędkością 100 km/h! Zawody wygrywa ten, kto pierwszy zbiegnie na dół i złapie serowy okrąg.

 

Oczywiście przez to, że góra jest stroma, trawiasta i wyboista, i co chwilę ktoś się wywraca, cała zabawa wygląda bardziej jak niekontrolowane spadanie z 90-metrowej góry niż bieg.
Na dole na zawodników czeka już całe grono ratowników i wolontariuszy, którzy opatrują kontuzjowanych, chociaż bardzo często udział w zawodach kończy się na noszach i w szpitalu. Nikogo to jednak nie zraża – jednego dnia odbywają się nawet 4 wyścigi w różnych kategoriach: mężczyźni, kobiety, dziewczęta oraz chłopcy. Wygrani dostają super sponsorowaną nagrodę czyli… ser!

Impreza ta z lokalnej rozrywki stała się fenomenem, przyciągającym ludzi z całego świata, którzy przyjeżdżają tam tylko po to, żeby wywrócić się zbiegając z góry za serem. Całym wydarzeniem interesują się lokalne media. W 2010 r. Brytyjczycy chcieli ograniczyć troszkę to wydarzenie, ogrodzić zboczę i zbierać opłaty wpisowe, jednak lokalna społeczność się na to nie zgodziła. W ramach protestu nie przyszli oni na zorganizowany event, a kilka dni po nim ponad 500 osób nieoficjalnie goniło za serem.

 

admin

, , , , , , , , , , , , , ,


no weź daj lajka, nie bądź dupa

Jeżeli podoba Ci się nasza strona to polub ją!