Narty wodne to dyscyplina nieco podobna do wakeboardu (podobieństwo między nimi jest takie samo, jak między snowboardem a nartami). Na nartach wodnych pływa się za motorówką lub za specjalnym wyciągiem. Sport ten uprawiany jest wyłącznie na spokojnych wodach jezior, rzek i zalewów.
Narty wodne mogą być dwie lub jedna, mogą być krótkie i szerokie lub dłuższe i wąskie. W zależności do rodzaju desek, wyróżniamy w nartach wodnych trzy główne dyscypliny:
W slalomie pływa się na jednej narcie, która jest dość długa i wąska, co umożliwia szybkie zwroty. W dyscyplinie tej pływa się za motorówką lub wyciągiem, przy czym jeśli jest to motorówka, musi ona płynąć po wyznaczonej linii. Zadaniem narciarza jest ominięcie slalomem 6 boi przy maksymalnej prędkości łodzi, która wynosi 58 km/h dla facetów i 55 km/h dla kobiet. Wygranego wyłania się poprzez skracanie liny co przejazd. Wygrywa ten, kto zaliczy więcej bojek na najkrótszej linie.
Kolejną konkurencją jest jazda figurowa i tutaj w zależności od tego za czym płyniemy, konkurencja nieco się różni (np. za motorówką tworzy się fala, z której dodatkowo możemy się wybić). W jeździe figurowej również pływa się na jednej narcie, ale tym razem jest ona szeroka i krótka. Zawodnicy mają 2 przejazdy po 20 sekund, w czasie których muszą pokazać na co ich stać.
Skoki narciarskie na wodzie to dyscyplina, w której pływa się na dwóch szerokich i długich nartach. Zawodników rozpędza motorówka, płynąca z maksymalną prędkością 57 km/h, a sam skok podobny jest do tych, które znamy z zawodów zimowych. Różnica polega na tym, że tutaj nie ocenia się stylu lotu i lądowania, a jedynie samą odległość, która w przypadku skoków narciarskich na wodzie może dochodzić nawet do 60 m.
W Polsce, a konkretniej w Augustowie, organizowane są jedne z największych w Europie zawodów w skokach na nartach wodnych. Impreza nazywa się Lotto Netta Cup i rok temu były to drugie zawody w Europie pod względem długości lotów.
Historia
Narty wodne to sport wynaleziony w USA przez Ralpha Samuelsona. Jego początki sięgają 1922 r., a już od 1953 r. co dwa lata organizowane są Mistrzostwa Świata. Do Polski narty wodne dotarły pod koniec lat 50., wtedy na śląskich jeziorach Pogoria i Dzierżno, a także w Augustowie, Szczecinie i na jeziorze Zegrze w Warszawie można było spotkać pierwszych zajawkowiczów. W 2008 r. w Szczecinku zakończono budowę największego w Europie wyciągu do narciarstwa wodnego, którego pętla liczy 1100 m.
UltraNiemul
Tytuł UltraNiemula otrzymuje dziś Dawid Kazek, Mistrz Polski w jeździe figurowej kategorii Open. Dawid oprócz klasycznych zawodów za motorówką czy wyciągiem, brał udział również w pokazach na Stadionie Narodowym, gdzie odbyły się zawody pt. “kto zrobi więcej salt na 90 m basenie”. Dawid wykręcił ich aż 8!
Smaczek
W smaczku możecie zobaczyć, że żeby pływać na nartach wodnych nie potrzebujemy ani motorówki, ani wyciągu, ani nawet… nart.
Dawid Kazek, ekstreme sport, extreme, featured, historia, jazda figurowa, jedna narta, narty, narty wodne, Niemul, salto, skoki narciarskie, slalom, sport, sport ekstremalny, sport wodny, woda, zajawka
no weź daj lajka, nie bądź dupa
Jeżeli podoba Ci się nasza strona to polub ją!