jamaniemula

JAMANIEMULA – NARTY WODNE

16 Lip , 2017  

Narty wodne to dyscyplina nieco podobna do wakeboardu (podobieństwo między nimi jest takie samo, jak między snowboardem a nartami). Na nartach wodnych pływa się za motorówką lub za specjalnym wyciągiem. Sport ten uprawiany jest wyłącznie na spokojnych wodach jezior, rzek i zalewów.


Narty wodne mogą być dwie lub jedna, mogą być krótkie i szerokie lub dłuższe i wąskie. W zależności do rodzaju desek, wyróżniamy w nartach wodnych trzy główne dyscypliny:

 

  1. Slalom

W slalomie pływa się na jednej narcie, która jest dość długa i wąska, co umożliwia szybkie zwroty. W dyscyplinie tej pływa się za motorówką lub wyciągiem, przy czym jeśli jest to motorówka, musi ona płynąć po wyznaczonej linii. Zadaniem narciarza jest ominięcie slalomem 6 boi przy maksymalnej prędkości łodzi, która wynosi 58 km/h dla facetów i 55 km/h dla kobiet. Wygranego wyłania się poprzez skracanie liny co przejazd. Wygrywa ten, kto zaliczy więcej bojek na najkrótszej linie.

 

  1. Jazda figurowa

Kolejną konkurencją jest jazda figurowa i tutaj w zależności od tego za czym płyniemy, konkurencja nieco się różni (np. za motorówką tworzy się fala, z której dodatkowo możemy się wybić). W jeździe figurowej również pływa się na jednej narcie, ale tym razem  jest ona szeroka i krótka. Zawodnicy mają 2 przejazdy po 20 sekund, w czasie których muszą pokazać na co ich stać.

 

  1. Skoki narciarskie

Skoki narciarskie na wodzie to dyscyplina, w której pływa się na dwóch szerokich i długich nartach. Zawodników rozpędza motorówka, płynąca z maksymalną prędkością 57 km/h, a sam skok podobny jest do tych, które znamy z zawodów zimowych. Różnica polega na tym, że tutaj nie ocenia się stylu lotu i lądowania, a jedynie samą odległość, która w przypadku skoków narciarskich na wodzie może dochodzić nawet do 60 m.

 

W Polsce, a konkretniej w Augustowie, organizowane są jedne z największych w Europie zawodów w skokach na nartach wodnych. Impreza nazywa się Lotto Netta Cup i rok temu były to drugie zawody w Europie pod względem długości lotów.

 

Historia

Narty wodne to sport wynaleziony w USA przez Ralpha Samuelsona. Jego początki sięgają 1922 r., a już od 1953 r. co dwa lata organizowane są Mistrzostwa Świata. Do Polski narty wodne dotarły pod koniec lat 50., wtedy na śląskich jeziorach Pogoria i Dzierżno, a także w Augustowie, Szczecinie i na jeziorze Zegrze w Warszawie można było spotkać pierwszych zajawkowiczów. W 2008 r. w Szczecinku zakończono budowę największego w Europie wyciągu do narciarstwa wodnego, którego pętla liczy 1100 m.

 

UltraNiemul
Tytuł UltraNiemula otrzymuje dziś Dawid Kazek, Mistrz Polski w jeździe figurowej kategorii Open. Dawid oprócz klasycznych zawodów za motorówką czy wyciągiem, brał udział również w pokazach na Stadionie Narodowym, gdzie odbyły się zawody pt. “kto zrobi więcej salt na 90 m basenie”. Dawid wykręcił ich aż 8!

Smaczek
W smaczku możecie zobaczyć, że żeby pływać na nartach wodnych nie potrzebujemy ani motorówki, ani wyciągu, ani nawet… nart.

admin

, , , , , , , , , , , , , , , , ,


no weź daj lajka, nie bądź dupa

Jeżeli podoba Ci się nasza strona to polub ją!