jamaniemula

Chodzenie po linie

23 Mar , 2017   Video

Chodzenie po linie

Co to jest Slackline (chodzenie po linie) ? Termin ten możemy przetłumaczyć jako “luźną linę”, chociaż tak naprawdę jest to taśma, którą zawieszamy pomiędzy dwoma stałymi punktami np. drzewami. Cała zabawa polega na tym, by utrzymać równowagę i przejść na drugi koniec taśmy.


Na początek troszkę historii. Slackline narodził się w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w Kalifornii w dolinie Yosemite na początku lat 80. Dolinę Yosemite na pewno kojarzycie już z naszego odcinka o solo climbingu.
Prekursorami slacka byli amerykanie Jeff Elington i Adam Grosowsky (pan Adam musi mieć polskie korzenie). Jak to się zaczęło? Od chodzenia po łańcuchach rozwieszonych dookoła parkingu. Później chłopaki próbowali chodzić po linie asekuracyjnej, jednak okazała się ona zbyt wąska i sztywna. W końcu więc zastąpiono linę taśmą o szerokości 2,5-3 cm i wtedy zaczęła się zabawa!

slack

Slackline szybko podzielił się na kilka odmian takich jak:

Longline – czyli długie przejście od kilkudziesięciu do nawet kilkuset metrów i tutaj rekord świata, czyli przejście 384 m ustanowił pan Jerry Miszewski (coś czuje, że on też ma rodzinę w Polsce).
Trickline – długość od kilku do kilkunastu metrów; na takich taśmach chodzi o wykonywanie różnych trików – taka jakby akrobatyka. Jako że jest to bardzo widowiskowe, a taśmę można rozciągnąć nawet w centrum miasta, w trickline rozgrywane są zawody od poziomu krajowego aż po Mistrzostwa Świata!
Highline – tutaj taśmę rozwieszamy na dużych wysokościach; ciężko powiedzieć od ilu metrów zaczyna się highline, ale można uznać, że jeśli upadek grozi śmiercią to właśnie mamy do czynienia z highlinem.

chodzenie po linie

To są trzy główne odmiany slackline’a, ale na tym jeszcze nie koniec. Duża wysokość czy odległość do przejścia w końcu przestały wystarczać, także szybko pojawił się solohighlining – przejście po slacku na ogromnych wysokościach bez zabezpieczenia!

UltraNiemulem w tej dyscyplinie zostaje Jan Gałek, urodzony w 1988 r. najlepszy polski Slackliner! Przeszedł on około 500 highline’ów z czego prawie 90 freesolo (bez zabezpieczenia). W 2007r jako pierwszy Polak pokonał Lost Arrow Spire w dolinie Yosemite – jeden z najsłynniejszych na świecie highline’ów. Do Janka należy także rekord Polski w longline, który wynosi 232 m.

 

admin

, , , , ,


no weź daj lajka, nie bądź dupa

Jeżeli podoba Ci się nasza strona to polub ją!