jamaniemula

Bodyboarding

20 Sie , 2017   Video

Bodyboarding uprawia się na małej desce, która nazywa się bodyboard, nieco podobna do surfingowej tylko krótsza. Na takiej desce fale łapie się leżąc na brzuchu, a ręce i nogi pomagają nam nabrać prędkości. Im bardziej się rozpędzimy, tym większa szansa na dogonienie fali. A gdy już uda nam się złapać falę, to płyniemy wzdłuż niej, czyli po prostu surfujemy.

Mimo, że na bodyboardzie pływa się zazwyczaj leżąc, falę można złapać też w pozycji drop-knee, czyli klęcząc na jednym kolanie lub po prostu w pozycji stand-up, czyli stojąc na desce. Dodatkowo na takiej deseczce wykonuje się obroty i inne ewolucje w powietrzu, wybijając się z dużych fal. Zazwyczaj wykonuje się 360 albo Rollo, czyli obrót wokół własnej osi (nie wokół osi deski).

Aby zacząć pływać na bodyboardzie potrzebne są przede wszystkim deska, płetwy (pomagają nam szybciej dogonić falę), leash (pasek łączący zawodnika z deską, aby jej nie zgubił), do tego jeszcze pianka oraz ochraniacze, kask, rękawice itd. Oczywiście pianka przydaje się tylko w zimniejszych klimatach, np. nad polskim morzem. Przecież na Hawajach nie będziemy pływać w piance.

Człowiek płynie na Bodyboardzie w kierunku fali

bodyboard

Bodyboard różni się od deski surfingowej przede wszystkim tym, że jest od niej dużo mniejsza i dużo bardziej elastyczna. Deska do bodyboardingu powinna sięgać zawodnikowi do poziomu pępka. Jej długość mierzona jest w calach i wynosi średnio 38-45 cali dla dorosłego człowieka. Dzięki niewielkim rozmiarom deskę można wygodnie złapać i podróżować z nią zarówno samochodem, jak i autobusem. Deska do bodyboardingu nie jest drewniana, wykonana jest z polietylenu, polipropylenu i włókna węglowego. Ciekawostką jest to, że taka deska musi być chroniona przed słońcem – na słonecznych plażach może być z tym ciężko.

Bodyboarding, podobnie jak surfing narodził się na Hawajach. Hawajczycy początkowo wytwarzali deski z drewna, nazywały się one paipo i służyły do zabawy dla dzieci. Z czasem z racji łatwości produkcji i użytkowania zaczęły być używane na większą skalę. Oficjalnie pierwszą deskę bodyboard wyprodukował własnoręcznie Tom Morey w 1971 r. Dziś ta dyscyplina jest szybko rozwijającym się sportem wodnym i doczekała się nawet własnego Pucharu Świata zarówno w kategorii mężczyzn, jak i kobiet. Na cały cykl Pucharu Świata w bodyboardingu składa się 11 zawodów, które odbywają się na całym świecie. Najbliższe zawody odbędą się 1-4 września w miejscowości Tahara w Japonii. Obecnym Mistrzem Świata jest Francuz Pierre-Louis Costes.

Bodyboard

Bodyboarding

 

Bodyboarding

jest sportem dla wszystkich, jedynym wymogiem jest oczywiście umiejętność pływania. Dobra wydolność to już dodatkowy atut, który pozwala nam łapać większe fale.
Jak mawiała jedna z instruktorek pierwszej szkółki bodyboardingu w Polsce, nad Bałtykiem mamy super warunki do rozpoczęcia przygody z taką deseczką. Jeżeli więc jaracie się surfingiem, a nie macie kiedy i jak polecieć na Hawaje żeby łapać duże fale, to kupujcie bodyboard, który nie jest wcale taki drogi, i lećcie nad Polskie morze żeby zacząć zabawę!

UltraNiemul
Przeszedłem wszystkie plaże nad polskim morzem i uważam, że na miano UltraNiemula najbardziej zasłużyła Natalia Strączek – założycielka pierwszej szkółki bodyboardingu w Polsce. To właśnie ona przywiozła tę zajawkę do naszego kraju!

admin

, , ,


no weź daj lajka, nie bądź dupa

Jeżeli podoba Ci się nasza strona to polub ją!