jamaniemula

Akrobacje spadochronowe

13 Sie , 2017   Video

O co chodzi w skokach ze spadochronem wszyscy dobrze wiemy, ale co to są akrobacje spadochronowe? Skoki ze spadochronem mogą być wykonywane w wielu różnych dyscyplinach, od skoków tandemowych, od których zaczyna większość skoczków, przez skoki do celu aż po wingsuit, o którym mówiliśmy już w jednym z wcześniejszych odcinków.

Akrobacje spadochronowe wykonywane są podczas najprzyjemniejszej części skoku, czyli podczas lotu swobodnego. Skupimy się na akrobacji indywidualnej, która jest mocno ograniczona zasadami oraz freestyle – podobnej, ale luźniejszej dyscyplinie.

człowiek lecący ze spadochronem

skok ze spadochronem

Mówiąc ogólnie, w obu dyscyplinach chodzi o wykonywanie ewolucji podczas lotu swobodnego, czyli zanim otworzy się czasza spadochronu. W akrobacji indywidualnej skoki wykonuje się z 2200 metrów, a następnie trzeba wykonać określone akrobacje o ściśle określonych regułach w określonym czasie. Tę dyscyplinę oceniają sędziowie, którzy siedzą przy miejscu lądowania i zwracają uwagę na szybkość wykonywania ewolucji oraz ich dokładność. Nie wiem dlaczego, ale wydaje mi się, że skoczkowie muszą mieć mocną spinkę żeby wykonać te ewolucje. W czasie nie dłuższym niż 30 sekund od wyskoczenia z samolotu muszą wykonać kombinację dwóch salt i czterech spiral w prawo bądź w lewo (np. salto w tył, spirala w lewo, spirala w prawo, salto w tył, spirala w prawo, spirala w lewo). Troszeczkę to monotonne, dlatego właśnie powstała dyscyplina jaką jest…

Freestyle

Tutaj także chodzi o wykonywanie ewolucji w trakcie lotu swobodnego z tą różnicą jednak, że skoczkowie nie mają wyznaczonych ewolucji do wykonania. Nie liczy się też czas, w którym wykonają ewolucje. We freestyle liczy się wyłącznie estetyka, co pozwala na tworzenie własnych ewolucji i własnych układów. Dlatego właśnie freestyle wydaje mi się duuużo ciekawszy niż akrobacja indywidualna. Skoczkowie sami decydują o tym jak wygląda ich skok, nie muszą dostosowywać się do zasad, które ktoś im narzuca.

widok podczas skoku spadochronowego

Zachód słońca podczas skoku ze spadochronem

Akrobacje spadochronowe to bardzo młoda dyscyplina. Skoki do celu i akrobacje to dwie dyscypliny klasyczne, które już od 1951 r. były na Mistrzostwach Świata, ale pełna akrobacja, taka z saltami i spiralami właśnie, pojawiła się dopiero na szóstej edycji Mistrzostw Świata w spadochroniarstwie, która odbyła się w USA w 1962 r.

UltraNiemul
Tym razem nasze miano leci do ekipy No Mercy, czyli czterech bardzo doświadczonych dziewczyn, które skaczą już długi czas, a razem potrafią wyczyniać cuda na niebie. Sprawdźcie sami!

admin

, ,


no weź daj lajka, nie bądź dupa

Jeżeli podoba Ci się nasza strona to polub ją!